500 kilometrów dla żony Słupczanina

20 stycznia, 2015

Asia Serdyńska17 stycznia Dariusz Strychalski, niepełnosprawny biegacz, rozpoczął kilkusetkilometrowy „Bieg dla Asi”. Celem biegu jest zebranie funduszy na leczenie Asi Serdyńskiej, cierpiącej na zanik mięśni. 21 stycznia biegacz zatrzyma się w Łodzi. Asia Serdyńska jest żoną słupczanina Michała Serdyńskiego. Właśnie dlatego, 24 stycznia biegacz odwiedzi Słupcę.

Asia Serdyńska jest 26-letnią absolwentką teatrologii. Cierpi na nieuleczalną chorobę genetyczną – zanik mięśni. Postęp choroby można zatrzymać dzięki terapii komórkami macierzystymi, pobranymi z krwi obwodowej pacjentki. Tę nowoczesną metodę leczenia stosuje chirurg ortopeda traumatolog, dr Marek Krochmalski z Łodzi. To właśnie w Łodzi Asia Serdyńska zostanie poddana tej nowoczesnej terapii. Jedyną przeszkodą jest fakt, że leczenie komórkami macierzystymi nie podlega refundacji Narodowego Funduszu Zdrowia. Asia zebrała już znaczną część kwoty, jednak do pełnej puli brakuje jeszcze 5 tysięcy. Brakującą sumę postanowił zdobyć dla niej Dariusz Strychalski, pokonując w tym celu 500- kilometrową trasę.

Dariusz Strychalski jest biegaczem, który sam cierpi na problemy ze zdrowiem. W wieku 8 lat zapadł w dwumiesięczną śpiączkę. Po tym czasie, wszystkich funkcji życiowych musiał nauczyć się na nowo. Sportowiec cierpi na niedowład prawej strony ciała, przykurcz w ręce, częściowy zanik mięśni, znacznie krótszą nogę i kłopoty ze wzrokiem. Mimo to, lista biegów, które ukończył jest imponująca. Dariusz Strychalski ma na swoim koncie m.in. bieg 320-kilometrową trasą Wiedeń-Bratysława-Budapeszt, którą pokonał w pięciu etapach – dwukrotnie! Strychalski założył fundację pod wymowną nazwą „Zwycięzca”. Jej pierwszą podopieczną jest Joanna Serdyńska z Poznania. Kiedyś biegała, dzisiaj – jak twierdzi – biegnie tylko czas. Zanik mięśni stwierdzono 12 lat temu.

– Zanik mięśni można zatrzymać. A ja chcę pobiec. Jak mi się to uda, to z radości nie będę chciała się zatrzymać. Wiem, że jest to realne. Lekarze i oddani fizjoterapeuci to potwierdzają. Brakuje tylko pieniędzy na przeszczepienie komórek macierzystych i dalszą fizjoterapię. Zmobilizuj mnie i nie pozwól poddać się chorobie. Potrzebuję Twojego wsparcia. Razem nam się uda i dogonimy świat – mówi Asia.

Dla Asi Dariusz Strychalski przebiegnie więc 500 kilometrów, zaczął w miejscowości Łapy na Podlesiu, a skończy w Poznaniu. Trasa biegu dla Asi będzie przebiegać m.in. przez Słupcę.

– Darek zaplanował odcinek Konin-Września na sobotę 24 stycznia – mówi słupczanin Michał Serdyński, mąż Asi. Planowo niepełnosprawny biegacz wyruszy z Konina ok. 9:00. W Słupcy powinien się pojawić między 12 a 13. Do biegu mogą dołączyć się także Słupczanie i biegacze z terenu powiatu.

Wszystkie osoby, które chcą wesprzeć akcje mogą tego dnia wziąć udział w zbiórce pieniędzy lub wpłacić je na konto Fundacji Darka Strychalskiego „Zwycięzca”, w Banku PKO BP nr 26 1020 1156 0000 7502 0132 7527 z dopiskiem „Dla Asi”. Spotkajmy się w sobotę na trasie Biegu dla Asi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *