6 zaskakujących faktów na temat butów trekkingowych

21 lipca, 2021

Piesze wędrówki to wspaniały sposób na spędzenie wolnego czasu na łonie natury wraz z rodziną i przyjaciółmi. Jednak aby wycieczki były prawdziwą przyjemnością, należy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Niezbędnym elementem wyposażenia każdego amatora długich spacerów spacerów są dobrze dopasowane buty trekkingowe. Producenci przedstawiają swoim klientom bardzo szeroki wybór różnych modeli, które mogą sprostać nawet bardzo wymagającym potrzebom. O czym warto wiedzieć przed dokonaniem zakupu obuwia trekkingowego?

1. But z wysoką cholewką lepiej chroni przed urazem mechanicznym

Planując wyjazd w góry, bezpiecznym i komfortowym rozwiązaniem jest zakup butów z cholewką ponad kostkę. Noga chroniona jest lepiej jeżeli but jest wyższy. Istnieje mniejsze ryzyko skręcenia kostki – mniej doświadczeni turyści powinni wybierać raczej ten rodzaj obuwia. Jednak modele przed kostkę – jeżeli są dobrze wykonane, a przede wszystkim dopasowane, oraz wiązanie jest prawidłowe – nie powinny zwiększać ryzyka wystąpienia kontuzji. Wysokość cholewki ma też znaczenie jeżeli elementem stylizacji wycieczkowej są spodnie trekkingowe damskie. Długość oraz fason nogawek w komplecie z odpowiednim rodzajem obuwia ma znaczący wpływ na komfort poruszania się. 

2. Rodzaj podeszwy należy dopasować odpowiednio do rodzaju podłoża

Dla komfortu użytkowania butów trekkingowych niezwykle istotny jest rodzaj podeszwy. Elastyczne i cienkie podeszwy sprawdzą się podczas długodystansowych tras, na których nie ma wymagającego podłoża. Wpłyną korzystnie na ergonomię marszu i szybkość poruszania się. Z kolei na trasy kamieniste zdecydowanie lepiej wybrać podeszwy twarde, posiadające gumowy otok. 

3. Buty trekkingowe również na rower

Osoby preferujące wycieczki rowerowe również często decydują się na zakup butów trekkingowych. Są one wygodne, trwałe i dobrze osadzają się na pedałach. Podczas długich odcinków pokonywanych rowerem często zdarzają się miejsca, które trzeba pokonać pieszo – wtedy obuwie trekkingowe poradzi sobie nawet w najtrudniejszych warunkach. Warto też wiedzieć wszystko o plecakach rowerowych. Odpowiednio dobrane buty i plecak sprawią, że każda wycieczka będzie udana. 

4. Impregnacja kluczem do długiej żywotności

Buty trekkingowe to często element garderoby, który swoje funkcje musi spełniać przez kilka sezonów. Aby zakupione obuwie faktycznie dobrze służyło przez kilka lat należy dbać o regularną impregnację specjalistycznymi środkami. Zaniechanie pielęgnacji może doprowadzić nawet do tego, że model wodoodporny zacznie przemakać. Dużym wrogiem obuwia zarówno skórzanego, jak i syntetycznego są też gwałtowne zmiany temperatur – należy uważać podczas suszenia. 

5. Letnie i zimowe buty trekkingowe – pora roku ma znaczenie 

W zależności od pory roku należy wybierać inne modele butów trekkingowych. Choć są egzemplarze opisywane przez producentów jako uniwersalne – lepiej zdecydować się na buty bardziej dopasowane do potrzeb determinowanych przez warunki atmosferyczne. Latem lepsze będą modele lżejsze, zapewniające lepszą wentylację stopy. Zimą z kolei należy pamiętać o obecności odpowiedniego ocieplenia, aby uniknąć przemoczonych i zmarzniętych stóp. 

6. Buty trekkingowe na co dzień

Buty trekkingowe już dawno nie są przeznaczone tylko do wędrówek po lesie. Coraz częściej można dostrzec je na ulicach w miejskich stylizacjach. Jest to obuwie bardzo uniwersalne i wygodne. Współczesna moda pozwala w łatwy sposób skompletować outift z użyciem butów turystycznych. Obuwie tego typu będzie doskonale sprawdzało się zarówno w górach, jak i szkole, pracy czy podczas spotkania ze znajomymi. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *