Obiecujący I nabór

pwsz_rekrutacja_2014Zarządzanie, filologia angielska, pedagogika i fizjoterapia – to kierunki, które od kilkunastu lat cieszą się największym zainteresowaniem wśród kandydatów na studia w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Koninie. Ale to nie koniec. W czołówce pożądanych kierunków znalazły się również nowości: logistyka, bezpieczeństwo wewnętrzne i dietetyka.

Koniec lipca to czas na podsumowanie I-go naboru na rok akademicki 2014/2015.

Pierwsze cztery wymienione kierunki (I st.) są „stare”, a jednak młodzi ludzie uważają, że nie tylko spełniają ich oczekiwania, ale też dają nadzieję na znalezienie pracy po ich ukończeniu, mimo że specjalistów w tych dziedzinach nie brakuje ani w Koninie, ani w całym kraju. Na pewno dyplomy z zarządzania, fizjoterapii lub filologii angielskiej czy germańskiej zwiększają ich szanse na pracę poza Polską szczególnie jeśli ukończą studia magisterskie. Warto w tym miejscu przypomnieć, że o tytuł magistra filologii angielskiej albo filologii germańskiej można się już starać w PWSZ w Koninie, ponieważ od października tego roku ruszają studia II stopnia na tych kierunkach.

Duże zainteresowanie nowościami wskazuje, że polityka zmian się sprawdza. W ostatnich latach kilka kierunków trzeba było wygasić, a w ich miejsce powołać nowe. Zupełnie nowym kierunkiem na poziomie licencjackim jest logistyka z dwiema specjalnościami: logistyka handlu i spedycja oraz logistyka i organizacja produkcji. Dietetyka i bezpieczeństwo wewnętrzne działają od ubiegłego roku. Na tym drugim kierunku od października pojawi się nowa specjalność: formacje umundurowane i uzbrojone.

Nowe specjalności ruszą także na innych kierunkach i ich obecność zwiększa znaczenie atrakcyjność tego nawet trochę „wyeksploatowanego”. I tak, na filologii germańskiej są to: filologia germańska z komunikacją interpersonalną, na której, w dodatkowym module językowym, prowadzona jest nauka języka niemieckiego od podstaw(!) oraz filologia germańska z elementami logistyki. Pedagogika jako nowość proponuje pedagogikę opiekuńczo-wychowawczą z poradnictwem pedagogiczno-psychologicznym, natomiast zarządzanie – business management.

Wśród kierunków inżynierskich w tym naborze prym wiedzie inżynieria środowiska.

Nieco gorzej niż w latach poprzednich wypada na razie mechanika i budowa maszyn oraz niegdyś oblegana praca socjalna.

Na wszystkich polskich uczelniach od kilku lat silnie odczuwalny jest niż demograficzny, który ma duży wpływ na rekrutację. W tym roku, szczególnie na I-go nabór, ma też wpływ liczba zdanych, a raczej niezdanych matur. Jeszcze nigdy nie było tak źle – niemal 30% abiturientów (w skali kraju) nie zaliczyło jej w pierwszym podejściu. To przekłada się na liczbę podań o przyjęcie na studia. Mimo to liczba chętnych zarejestrowanych w PWSZ w Koninie pod koniec lipca 2013 i 2014 niewiele się różni.

Drugi nabór rozpoczyna się 1 sierpnia i potrwa do 19 września. Spóźnieni maturzyści będą mieli tydzień na złożenie dokumentów, po tym jak 12 września odbiorą swoje świadectwa dojrzałości.

  1. Na wybraną przez nas specjalność pomogło nam złożyć dokumenty Centrum Języka Polskiego IM – Inozemna Mowa. Tam i nauczyliśmy się języka! https://imclasses.com/pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.