Nieoczekiwana zamiana

11 grudnia, 2009
Na „przemysłowym” odcinku rury o mniejszej średnicy zastąpią o większej
Na „przemysłowym” odcinku rury o mniejszej średnicy zastąpią o większej

Dlaczego wykopywane są rury gazownicze?
Od pewnego czasu mieszkańcy Słupcy głowią się i spoglądają ze zdziwieniem na prace nad gazyfikacją miasta. Latem przy ścieżce rowerowej biegnącej wzdłuż ,,Mostostalu’’, przy drodze K92, zakopano rury do przesyłu gazu. Dziś są one odkopywane i podmieniane na inne, o większym przekroju. Jak zapewnia Maciej Antecki, prezes firmy AVRIO-MEDIA Sp. z o.o. – inwestor przedsięwzięcia – kwestia „zabiegu” wyniknięta z… uwagi na pojawienie się dużego zainteresowania gazyfikacją w tym rejonie. Firma chce ustrzec się przed sytuacją odmowy potencjalnym odbiorcom z powodu zbyt małej przepustowości. Nas zaciekawiło, kto za to zapłaci i czy będą w związku z tym opóźnienia w oddawaniu do użytkowania przyłączy. Odpowiadając na nasze wątpliwości, prezes Antecki zaznaczył, że prace prowadzone są równolegle z tzw. zagęszczaniem gruntu. Prościej rzecz ujmując, przeprowadzone po zamontowaniu pierwszy rur badania podłoża wykazały potrzebę „ubicia” gliniastej ziemi. Wykonawca realizuje to w ramach umowy z inwestorem.

„Nie będzie miało to wpływy ani na obciążenie przyszłych odbiorców, ani na opóźnienie terminów” – dodał prezes AVRIO- MEDIA Sp. z o.o. Poznań. W fazie projektowania są przyłącza wychodzące „na miasto”. Wiosną mają ruszyć prace.

  1. ja wam to wytłumaczę!
    Otóż , firma wbudowała rury i zasypała je.Niewiele pracy i kasy w to włożyła i …
    Pewnie nie spodziewali się badań, albo jest kumaty inspektor , który widzi , że nie ma zagęszczonej zasypki.
    Kazał im rozebrać wszystko i ułożyć od nowa za co inwestor nie płaci.
    A jeśli prezes spółki ujął jak ujął swoją wypowiedź należy zadać kolejne pytanie jak to możliwe , że rury są układane na gruncie „gliniastej ziemi”???
    Przecież zgodnie z Szczegółową Specyfikacją Techniczną nie można układać rur na gruncie wysadzinowym.Grozi to rozerwaniem całego rurociągu! A dlaczego? A dlatego, że grunty gliniaste podciągają w górę wodę a przy pierwszych mrozach tworzą się soczewki lodowe tzw „wysadziny” powodujące podniesienie całej konstrukcji do góry!!! najprościej woda jak zamarza to zwiększa swoją objętość…
    Należy jak najszybciej sprawdzić:
    1.Wskaźnik piaskowy BN-64/8931-01
    2.Zawartość cząstek poniżej 0,063 PN-88/B-04481
    3.i wiele innych!
    Może być katastrofa !!!
    Nie wierzycie zapytajcie eksperta!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *