Znani po latach: Henryk Furmaniak

15 grudnia, 2009
Henryk Furmaniak. Rok 1980.
Henryk Furmaniak. Rok 1980.

Nasza redakcja rozpoczyna cykl artykułów o znanych osobach z terenu, na którym ukazuje się „Gazeta Słupecka”. W każdym numerze będziemy przedstawiać sylwetkę postaci, o której warto wiedzieć, naszym zdaniem, więcej niż to zwykle bywa. Będziemy również porównywać zdjęcia z czasów młodzieńczych z obecnym wyglądem naszych bohaterów. Pomysły na kolejne części można zgłaszać do naszej redakcji telefonicznie, lub drogą internetową.

Cykl rozpoczynamy od gminy Lądek, a osobą opisywaną jest znany wszystkim mieszkańcom policjant, emeryt – Henryk Furmaniak. Urodził się 21 kwietnia 1956 roku w Ciążeniu. Wychowywał się w Ratyniu, gdzie uczęszczał do szkoły podstawowej. Po jej ukończeniu podjął dalszą naukę w Technikum Mechaniczno-Elektrycznym w Koninie na kierunku walcowniczym, o specjalizacji przeróbki metali nieżelaznych. Tę szkołę ukończył w 1976 roku, po czym został powołany do służby wojskowej.

Pierwsze pół roku służby odbył w Lidzbarku Warmińskim w podoficerskiej szkole dowódców czołgów. Po 6 miesiącach, w stopniu kaprala przeszedł do służby liniowej w Braniewie. W październiku 1978 roku wyszedł z wojska. Do maja 1979 podjął służbę w ówczesnym komisariacie milicji w Słupcy. Od lutego 1988 do sierpnia 1990 zajmował stanowisko komendanta na posterunku w Lądku.

Pozostałe lata przepracował na komisariacie w Słupcy. Oprócz ,,dowództwa’’ w Lądku pełnił służbę najpierw jako dzielnicowy, a po powrocie do słupeckiej komendy, do roku 1996 pracował jako detektyw sekcji dochodzeniowo-śledczej. W międzyczasie podjął studia w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie. Naukę ukończył w 1994 roku, a 11 listopada otrzymał oficjalnie pierwszy stopień oficerski, z nominacją ówczesnego prezydenta Lecha Wałęsy.

Henryk Furmaniak dziś
Henryk Furmaniak dziś

Po zmianie w strukturze administracyjnej policji i likwidacji lokalnych posterunków, powstawały od nowa referaty dzielnicowych. Komendant policji powierzył Henrykowi Furmaniakowi organizację tej sekcji na komendzie w Słupcy. Od 1996 do zakończenia służby – 2007, był naczelnikiem wydziału prewencji i ruchu drogowego.

Po dwóch latach emerytury wrócił jednak do budynku Powiatowej Komendy Policji jako pracownik Urzędu Miasta. Zajmuje się nadzorowaniem stanowiska monitoringu miejskiego w mieście Słupca. Związek małżeński zawarł w 1981 roku. Ma dwójkę dzieci – córkę w wieku 27 lat, pracującą w szkole w Poznaniu oraz 26- letniego syna, mieszkającego jeszcze z rodzicami, a pracującego w Słupcy.

W młodszych latach uprawiał siatkówkę, piłkę nożną. Na emeryturze woli się zrelaksować nad wodą, łowiąc ryby. Należy do lądkowskiego koła wędkarskiego. Jeździ na zawody wędkarskie zawsze gdy są organizowane w pobliżu. Jest również kibicem dopingującym lokalnych, oraz narodowych zawodników.

Uwielbia posłuchać muzyki jego młodości, czyli lata 70-te, 80-te. Jak ma ,,chandrę’’ włącza sobie muzykę zespołów Slade, T-Rex. Relaksuje się również przy polskich nagraniach dawnych lat, jest fanem nagrań Czerwonych Gitar i Czesława Niemena.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *