Ginekolodzy staną przed sądem

Koniec śledztwa w sprawie śmierci Karoliny Maślanki i jej nienarodzonych dzieci.
Trzy lata temu Karolina Maślanka zamieszkująca Cienin Perze (gmina Słupca) trafiła do szpitala z poważną chorobą, wymagającą natychmiastowej interwencji lekarzy. Pacjentka była w ciąży bliźniaczej. Ze słupeckiego szpitala dziewczyna przewieziona została natychmiast do poznańskiej kliniki.

Niestety lekarze nie uratowali 20-letniej Karoliny, oraz jej dwójki dzieci. Śledztwo zostało zakończone – ginekolodzy z poznańskiej kliniki oskarżeni zostaną są o spowodowanie śmierci matki i jej dwójki dzieci.

Trzyletnie śledztwo zakończyło się skierowaniem do sądu aktu oskarżenia przeciwko dwóm znanym ginekologom z Poznania. Krzysztof D. i Arkadiusz B. oskarżeni są o narażenie na utratę życia i zdrowia, oraz spowodowanie nieumyślnej śmierci Karoliny Maślanki i jej dwójki nienarodzonych dzieci.

Słupecka prokuratura po dwóch latach śledztwa przekazała sprawę do Prokuratury Okręgowej w Koninie. Przez cały okres trwania śledztwa zbierane były opinii biegłych, którzy mieli stwierdzić przyczynę śmierci młodej dziewczyny. Wielu biegłych odmówiło wykonania ekspertyzy w sprawie znanego poznańskiego ginekologa.

Dopiero lekarze biegli z Wrocławia zgodzili się na zbadanie tej sprawy. Jak mówi Prokurator Krzysztof Szczesiak: „Według opinii biegłych, lekarze z Poznania dopuścili się wielu uchybień. Nie wykonali na przykład specjalistycznych badań, które dostarczyłyby informacji o faktycznym stanie zdrowia 20-letniej Karoliny.

Wynikiem tych uchybień była śmierć matki i jej dwójki dzieci. Z opinii wynika również, że nie zostały wykonane tak podstawowe badania jak USG.” Karolina Maślanka chorowała na dość rzadką chorobę – skazę krwotoczną małopłytkową. Dodatkowe badania specjalistyczne z pewnością ułatwiłoby lekarzom zapewnienie odpowiedniej opieki medycznej nad pacjentką.

Z sekcji zwłok matki i jej dzieci wynika również, że przez 11 godzin w macicy przebywało żywe dziecko wraz z martwym. Na cesarskie cięcie lekarze zdecydowali się dopiero gdy ustawały czynności życiowe organizmu Karoliny. Prokuratura przesłuchała 30 świadków, w tym między innymi personel medyczny przy ulicy Polnej.

Jeśli sąd uzna lekarzy ginekologów za winnych grozi im do pięciu lat pozbawienia wolności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *