Młodzież z LO w Słupcy na teatralnym tournée w Niemczech

11 października, 2017

Owierze i niewierze – tak brzmiał tytuł przedstawienia wystawianego przez uczniów z Liceum Ogólnokształcącego im. M. J. Piłsudskiego w Słupcy i Ratsgymnasium w Stadthagen. Miało ono uczcić 500.lecie Reformacji i być częścią wydarzenia rangi światowej – jubileuszu ogłoszonego przez rząd niemiecki dekadą Lutra, mieszczącą się w latach 2008 – 2017.

Chociaż sama wymiana trwała prawie tydzień, na przygotowania do premiery w Niemczech, uczestnicy projektu Nauka Języka Poprzez Sztukę mieli tylko dwa dni. Pierwszy występ przed ponad 300osobowa publicznością w auli Ratsgymnasium w Stadthagen był duzym wyzwaniem dla młodych aktorów ale zarówno pierwszy, jak i następne występy – w Buckeburgu i Hannoverze – okazały się być ogromnymi sukcesami, o czym świadczyły zawsze pełna widownia i deszcz gratulacji spływających na wszystkich twórców tego widowiska.

W scenariuszu pojawiło się wiele wątków związanych z wiarą, teoriami i ideami, które często, mimo że miały na celu jednoczenie ludzi, tak naprawdęw z historii wiemy, że ich dzieliły. Wiele tematów z historii posłużyło jako analogia do współczesnych wydarzeń. Publiczność mogła poznać dzieło Lutra , genezę tłumaczenia Biblii , zagłębić się w tekst Nietzschego, podziwiać wdzięk tancerek i Konferansjera, ulec kuszeniu Diabła, uczestniczyć zarówno w akcie tworzenia świata przez Boga, jak i w ewolucji Darwina oglądając taniec małp.

Pomimo poruszenia tematów trudnych i niepokojących, tym, co cały czas biło z aktorów podczas występu i między próbami, była nadzieja. Zwłaszcza ostatnia scena skłaniała do wzruszeń – ponad obłęd fanatyzmu wzniesione zostały braterstwo i akceptacja. W czasie trwania projektu między uczniami obydwu szkół z Polski i Niemiec nawiązały się silne przyjaźnie, które z całą pewnością będą kontynuowane.

Następne spotkanie może czekać ich już w kwietniu 2018 roku, ponieważ przedstawienie zgłoszono do festiwalu teatralnego w Berlinie. Nawet jeśli projekt dobiegł końca, więź między rówieśnikami z różnych krajów pozostanie nienaruszona.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *