Naczelny „Słupeckiej” napisał książkę

W ubiegłym tygodniu ukazała się książka pt. „Element Socjalistyczny. Samorząd studentów na UAM w latach 1980-1989”. Jej autorem jest historyk Jacek Bartkowiak, wieloletni redaktor naczelny Gazety Słupeckiej, były dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Słupcy. Jest to pierwsza książka, w której wymienieni są z imienia i nazwiska, tajni współpracownicy SB.

Książka, opisuje historię antykomunistycznego buntu studentów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w latach osiemdziesiątych. W ubiegłym tygodniu miała ona swoją premierę w ubiegłym tygodniu. Żeby ją napisać Jacek Bartkowiak musiał przejrzeć kilka tysięcy stron akt.

– W samym Instytucie Pamięci Narodowej było ich około 3 tysięcy stron. Do tego dochodzi archiwum uniwersyteckie, archiwa wydziałowe i archiwum państwowe. W sumie półtora roku pracy. Zacząłem pisać tę książkę, na początku ubiegłorocznych wakacji, a skończyłem w pierwszym tygodniu października, kiedy nanosiłem ostatnie poprawki – Do napisania „Elementu Socjalistycznego” Jacka Bartkowiaka natchnął znany poznański polityk Zbigniew Czerwiński , z którym Bartkowiak znał się jeszcze przed studiami.

– Miał on taką wielką torbę. W tej torbie miał materiały wyniesione w lipcu 1985 roku, kiedy „czerwoni” zmienili ustawę o szkolnictwie wyższym. Dokumenty w 1985 wyniesiono z biura likwidowanego samorządu i były przechowywane w różnych miejscach, aż trafiły do Zbyszka Czerwińskiego. On mi je dał z tą myślą, żeby na ich podstawie napisać historię samorządu studenckiego. Akta te obejmowały lata 1980 – 1985. Gdy zobaczyłem ogrom materiału, pomyślałem, żeby napisać o całych latach 80-tych – opowiada słupczanin.

To pierwsza taka publikacja, w której opisana jest historia Niezależnego Zrzeszenia Studentów w Poznaniu. O tworzeniu samorządu studenckiego na poznańskich uczelniach, przede wszystkim na uniwersytecie w latach 80-tych. W roku 1980 po powstaniu Solidarności, zaczął się tworzyć niezależny ruch studencki. Czy są w tej książce ujawnione jakieś sensacyjne materiały. Jacek Bartkowiak mówi, że jest to pierwsza książka, w której z imienia i nazwiska są wymienieni tajni współpracownicy SB na Uniwersytecie w latach 80-tych.

– Jest to kilkadziesiąt nazwisk donosicieli. Dla ludzi, o których jest ta książka, to na pewno ważna publikacja. To książka pionierska, o której ludzie mówią dobrze. Zobaczymy jednak co będzie jak ją przeczytają, bo to naprawdę sporo materiału – mówi Jacek Bartkowiak.

„Element Socjalistyczny. Samorząd studentów na UAM w latach 1980- 1989” była już promowana podczas spotkania autorskiego, na którym pojawiło się ponad 100 osób, wśród których był jej patron, czyli rektor UAM w Poznaniu Andrzej Lesicki. Jacek Bartkowiak opowiadał o niej w Radiu Poznań i na antenie poznańskiej telewizji. Książkę będzie można kupić w poznańskiej księgarniach uniwersyteckich i kilku innych miejscach w Poznaniu. Na pewno będzie ja można kupić internetowo przez stronę Fundacji św. Benedykta, która jest wydawcą tej pozycji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

....