Jak uniknąć przepłacania na OC?

28 sierpnia, 2018

OC jest ubezpieczeniem, za które nie warto przepłacać. Wykupienie nawet najdroższej polisy nie daje bowiem żadnych korzyści w porównaniu z najtańszą ofertą, co poddaje w wątpliwość sensowność płacenia dużych kwot za obowiązkowe OC. Dlatego podpowiadamy, jak tego uniknąć i maksymalnie obniżyć składkę.

Znajdź najtańszą polisę

Oferty OC dostępne na rynku różnią się tylko pod jednym względem – ceny. Warunki, na jakich się ich udziela, pozostają niezmienne, ponieważ reguluje je ustawa. W związku z tym towarzystwa nie mogą we własnym zakresie modyfikować zakresu ochrony gwarantowanej przez obowiązkowe dla kierowców ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Dlatego wysokość składki jest głównym czynnikiem, który się bierze pod uwagę przy wyborze OC. Wielu kierowców nie wie jednak, w jaki sposób poszukiwać najlepszych ofert.

Aby znaleźć najtańsze ubezpieczenie, można skorzystać z Internetu lub usług agencji ubezpieczeniowej. Jeśli najnowsze technologie nie są Ci obce, dobrym sposobem na wyszukanie najlepszej polisy będzie porównywarka OC najtaniejuagenta.pl. To proste i szybkie w obsłudze narzędzie pozwala na sprawdzenie, ile kosztuje ubezpieczenie w poszczególnych towarzystwach. Równie dobrym pomysłem jest wyliczenie składki w agencji ubezpieczeniowej lub u agenta, który dysponuje ofertą wielu firm.

Wypracuj długą i bezszkodową historię ubezpieczeniową

Historia ubezpieczeniowa to jeden z najistotniejszych czynników uwzględnianych przez towarzystwa przy kalkulacji składki dla kierowcy. Jeśli od dawna wykupujesz obowiązkową polisę i nie powodujesz kolizji, stłuczek ani wypadków, wystarczy kilka lat do uzbierania pełnych zniżek, a co za tym idzie, maksymalnego zredukowania ceny ubezpieczenia. Pamiętaj jednak, że zaledwie kilkumiesięczna przerwa w ubezpieczeniu OC może skutkować podwyżkami.

Kup auto z silnikiem o małej pojemności

Marka, model i w głównej mierze pojemność silnika ubezpieczanego samochodu w dużym stopniu decydują o tym, ile kosztuje dla niego OC. Mianowicie po przekroczeniu 2000 cm3 i wraz z dalszym powiększaniem się pojemności silnika podnosi się również składka. Szczególnie dużo za obowiązkowe ubezpieczenie należy zapłacić w przypadku samochodów typowo sportowych, z pokaźną mocą i agresywną charakterystyką jazdy.

Nie rozkładaj spłaty składki na raty

Wielu kierowców decyduje się na rozłożenie składki na raty, nie mając świadomości, z jakimi konsekwencjami się to wiąże. Otóż taka forma spłaty powoduje podwyżkę ceny OC nawet o 20-30%! Niestety, dla sporego grona osób – w szczególności młodych – raty wciąż pozostają jedynym sposobem, dzięki któremu mogą wykupić polisę. Gdyby mieli ją opłacić od ręki, po prostu nie byłoby ich na to stać.

Zarejestruj auto na drugiego właściciela

Ponownie wracamy do młodych i niedoświadczonych kierowców, ponieważ to właśnie oni z reguły rejestrują samochód na drugiego właściciela w celu obniżenia składki ubezpieczeniowej. To działa, o ile drugi właściciel ma duże zniżki ubezpieczeniowe, dzięki którym może obniżyć składkę młodego kierowcy. Wadą takiego rozwiązania jest jednak to, że gdy jeden z kierowców wyrządzi szkodę, podwyżka składki OC dotyka ich obu w takim samym zakresie. Wydaje się to niesprawiedliwe wobec kierowcy, który nie był sprawcą zdarzenia drogowego.

Nie czekaj do ostatniej chwili

Nie jest to sztywną regułą, ale niektóre firmy podwyższają składkę, jeżeli ubezpieczenie jest wykupywane bezpośrednio przed wygaśnięciem polisy, np. 2 albo 3 dni przed terminem upływu jej ważności. Dlatego najlepiej kupować ją 2-3 tyg. przed wygaśnięciem starego ubezpieczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *