CENZURA NIE PRZEJDZIE!

Akcja solidarnościowa wydawców mediów lokalnych. 32 wydawców lokalnych z całej Polski, skupionych w Stowarzyszeniu Gazet Lokalnych, w czwartek, 12 grudnia, opublikuje w geście solidarności na swoich portalach teksty Tygodnika Zamojskiego, na który sąd nałożył prewencyjny zakaz publikacji.

Pięć tekstów Tygodnika Zamojskiego, dotyczących działalności Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Zamościu, ukaże się na kilkudziesięciu lokalnych portalach o godz. 8. To protest lokalnych wydawców przeciwko cenzurze prewencyjnej. Autorką tekstów jest dziennikarka Tygodnika Zamojskiego Jadwiga Hereta.
Na początku listopada Sąd Okręgowy w Zamościu nałożył na Tygodnik Zamojski 11-miesięczny zakaz publikacji na temat firmy PGK. Przeciwko tej cenzurze prewencyjnej zaprotestowały już między innymi Izba Wydawców Pracy, Centrum Monitoringu Wolności Prasy, Stowarzyszenie Gazet Lokalnych.

W oświadczeniu dołączonym do publikacji wydawcy napisali:
„Media lokalne to najważniejszy bezpiecznik Polski samorządowej. Opisują, relacjonują, ale przede wszystkim pełnią funkcje kontrolne wobec władzy i patrzą jej na ręce.
W listopadzie w Zamościu doszło do wstrząsającej sytuacji: Sąd Okręgowy uznał, że ważniejsze jest dobre samopoczucie osób publicznych i miejskiej spółki, niż prawo mieszkańców do informacji. Nakazał usunięcie dotychczas opublikowanych tekstów ze strony internetowej. To nic innego jak zakazana w konstytucji cenzura prewencyjna. Jeśli będziemy się godzić na taka metodę, jeśli nie zaprotestujemy, obudzimy się w rzeczywistości, w której takie zakazy są normą. Nie wchodząc w meritum sporu między spółką a gazetą, protestujemy przeciw ograniczaniu prawa mieszkańców do informacji PRZED rozstrzygnięciem sądowym.
Takie sądowe zabezpieczenia to śmierć mediów. A bez mediów nie ma demokracji.”

W akcji uczestniczą następujący wydawcy i redaktorzy naczelni:
Patryk Ślęzak: Gazeta Lokalna Kutna i Regionu, kutno.net.pl;
Janusz Ansion: Kurier Słupecki, slupca.pl;
Daniel Długosz: Nowa Gazeta Trzebnicka, nowagazeta.pl;
Wojciech Waligórski: Nowy Łowiczanin, lowiczanin.info;
Jacek S. Wasilewski: Kurier Podlaski-Głos Siemiatycz, kurierpodlaski.pl;
Jarosław Babicki: Tygodnik Starachowicki, starachowicki.eu
Janusz Urbaniak: Rzecz Krotoszyńska, rzeczkrotoszynska.pl;
Mariusz Leszczyński: Aktualności Lokalne, zlotowskie.pl;
Dominik Księski: Pałuki, Pałuki i Ziemia Mogileńska, palukitv.pl, palukimogilno.pl;
Bogdan Rojkowicz: Korso, korso.pl;
Robert Majchrzak: Tygodnik Kętrzyński, tygodnikketrzynski.pl;
Grzegorz Łabaj: Nowa Gazeta Lokalna, lokalna24.pl;
Wojciech Naja: Reporter Gazeta, reportergazeta.pl;
Marta Ringart: Kurier Gmin, kuriergmin.pl;
Maciej J. Kowalski: Nowy Wyszkowiak, nowywyszkowiak.pl
Kamil Miller: Gazeta Gryfińska, egryfino.pl;
Franciszek Matysik, Co tydzień Jaworzno, jaw.pl;
Ryszard Pajura, Obserwator Lokalny, debica24.eu;
Alicja Molenda: Przełom, przelom.pl;
Mateusz Orzechowski: Wspólnota, 24wspolnota.pl;
Paweł Okulowski: Nowiny Raciborskie, Nowiny Wodzisławskie, nowiny.pl;
Maciej Grzmiel: Czas Chojnic, Tygodnik Tucholski, czas.tygodnik.pl, tygodnik.pl;
Jakub Dźwilewski: Dobra Gazeta, dobragazeta.com.pl, kedzierzynkozle.tv;
Michał Gawryołek: Twój Głos Ryki, Twój Głos Garwolin, twojglos.pl, twojglos-garwolin.pl;
Piotr Piotrowicz: Gazeta Jarocińska, Życie Pleszewa, Gazeta Krotoszyńska, Życie Gostynia, Życie Rawicza, jarocinska.pl, zpleszewa.pl, krotoszynska.pl, gostynska.pl, rawicz24.pl;
Radosław Bartkowiak: Gazeta Słupecka, gazetaslupecka.pl;
Jerzy Jurecki: Tygodnik Podhalański, 24tp.pl;
Paweł Kozera: Mazowieckie To i Owo, Tygodnik Nowodworski, Tygodnik Pułtuski, toiowo.eu, pultuszczak.pl, nowodworski.info, jarmark24.pl;
Andrzej Andrysiak: Gazeta Radomszczańska, radomszczanska.pl,
Michał Szrajber: Strzelec Opolski, strzelecopolski.pl
Andrzej Bałamucki: Kulisy Powiatu Kluczbork-Olesno, kulisypowiatu
Waldemar Śliwczyński: Wiadomości Wrzesińskie, wrzesnia.info.pl

Kontakt i informacje:
Ryszard Pajura
prezes Stowarzyszenia Gazet Lokalnych
pajura@oi.com.pl
tel. 607 434 911

Zakazane teksty – POBIERZ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

....