Uwaga rolnicy! Lewe paszporty bydła!

18 lutego, 2010
Kierownictwo biura ARiMR w Słupcy przestrzega rolników, aby zachowali pełną ostrożność przy zakupie zwierząt
Kierownictwo biura ARiMR w Słupcy przestrzega rolników, aby zachowali pełną ostrożność przy zakupie zwierząt

Nowy rodzaj przestępstw na naszym terenie
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa od 2002 roku prowadzi rejestr w systemie informatycznym zwierząt gospodarskich oznakowanych czyli bydła, owiec, kóz i świń. Niedawno na naszym terenie pojawiły się pierwsze podrobione paszporty zwierząt. Czy lewe paszporty są dużym zagrożeniem dla przeciętnego rolnika?

System identyfikacji i rejestracji zwierząt jest wykorzystywany w szczególności do ustalenia miejsc pobytu i przemieszczeń zwierząt zgodnie z ustawą z 2 kwietnia 2004 roku, która nakłada na rolników obowiązek rejestrowania zwierząt.

„Głównym celem Systemu Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt jest zapewnienie bezpieczeństwa żywności zgodnie z wymogami Unii Europejskiej, a przez to uzyskanie pełnego dostępu do rynku produktów pochodzenia zwierzęcego innych państw członkowskich UE. Paszporty bydła, są wystawiane przez ARiMR po otrzymaniu od rolnika poprawnego i kompletnego zgłoszenia zwierzęcia do rejestru. Na podstawie informacji o zarejestrowanych zwierzętach w systemie IRZ każda sztuka bydła zaopatrywana jest w paszport.” – wyjaśnia Jacek Szczap, Kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Słupcy.

Niestety nieuczciwy handlarze zwierzętami próbują podrabiać paszporty. Na każdym paszporcie wydanym przez powiatowe biuro ARMiR widnieje hologram, logo placówki, oraz unikatowy numer. Hologram naklejany jest na paszport tuż przed wydaniem go właścicielowi bydła. Paszporty wydrukowane, zgodnie z uprzednio obowiązującym wzorem formularza zachowują swoją ważność i nie podlegają wymianie.

„Za wydanie paszportu dla bydła, jak i jego duplikatu pobiera się opłatę. Wysokość opłaty za wydanie paszportu bydła określona jest w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 19 listopada 2009 r. w sprawie opłat za czynności związane z identyfikacją i rejestracją koniowatego, wydaniem i doręczaniem paszportu koniowatego lub jego duplikatu oraz z wydawaniem i doręczeniem paszportów bydła lub ich duplikatów. Opłatę można uiścić bezpośrednio w Biurze Powiatowym ARiMR’’ – mówi Daria Rutkowska, Naczelnik Wydziału Rejestracji Zwierząt w Biurze Powiatowym w Słupcy.

Sprawą wyjaśnienia pochodzenia fałszywych dokumentów zajęła się również prokuratura rejonowa w Słupcy.

Jak mówi prokurator Marek Kosmalski: „Fałszowane są paszporty zwierząt, świadectwa pochodzenia bydła. Na naszym terenie tego typu przestępstw jeszcze nie było, aż do teraz. Zajmujemy się takimi sprawami. Wpisywane dane w fałszywych dokumentach są po to, aby zwiększyć wartość zwierzęcia, lub aby zalegalizować pochodzenie bydła. Prowadzimy dwa takie postępowania. Wcześniej takich przestępstw nie odnotowaliśmy”.

Kierownik ARiMR chciałby przestrzec rolników przed zagrożeniami płynącymi ze strony nieuczciwych handlarzy.

Jak mówi Jacek Szczap: „Warto być czujnym szczególnie podczas zakupu danego zwierzęcia na jarmarkach, targach i wtedy należy zwrócić uwagę na to, czy kupowane bydło jest oznakowane dwoma kolczykami (na obu małżowinach usznych kolczyki albo duplikaty kolczyków z numerem identyfikacyjnym zwierzęcia). Czy wiek, płeć, oraz rasa zwierzęcia są zgodne z wpisem na paszporcie, oraz czy dany paszport zgodny jest z aktualnym wzorem paszportu.

Najlepiej kupować z zaufanego źródła. Kierownik Biura Powiatowego ARiMR zawiadomił organy ścigania o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa, polegającego na sfałszowaniu dokumentu, oraz posłużeniu się podrobionym dokumentem w obiegu prawnym. Za to przestępstwo kodeks karny przewiduje karę nawet do 5 lat pozbawienia wolności. Wszelkich dodatkowych informacji można dowiedzieć się w biurze ARiMR w Słupcy, lub na stronie internetowej www.arimr.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *