Naprawa samochodu na własną rękę – w jakich sytuacjach należy się odszkodowanie z AC?

6 kwietnia, 2020

Uczestniczyłeś w kolizji lub wypadku i chcesz szybko naprawić samochód? Robiąc to na własną rękę, grozi Ci utrata odszkodowania z AC. Od tej sytuacji istnieją jednak określone wyjątki. Kiedy można domagać się zwrotu poniesionych kosztów od ubezpieczyciela?

Miałeś wypadek i chcesz uzyskać odszkodowanie z AC. Co musisz zrobić?

Przydarzył Ci się wypadek lub kolizja? To całkiem naturalne, że chcesz jak najszybciej zlikwidować wynikłą z tego szkodę. Powinieneś jednak zdawać sobie sprawę, że działając na własną rękę, możesz stracić odszkodowanie z autocasco (https://mubi.pl/poradniki/czy-mozna-naprawic-samochod-na-wlasna-reke-i-dostac-odszkodowanie-z-autocasco/). Jako ubezpieczony kierowca masz bowiem określone obowiązki, których przestrzeganie jest w takich sytuacjach konieczne. O czym musisz pamiętać?

Informuj ubezpieczyciela o szkodzie – nie zwlekaj z tym, ubezpieczyciel powinien otrzymać wiadomość o szkodzie najszybciej, jak to możliwe.

Współpracuj z ubezpieczycielem – możesz na przykład zebrać i zabezpieczyć dostępne dowody, by potem wspólnie ustalić, co się stało i jakie powstały szkody. W razie wątpliwości skonsultuj się z doradcą przez infolinię ubezpieczyciela.

Udostępnij pojazd do oględzin – ubezpieczyciel potrzebuje dostępu do samochodu, np. w celu zrobienia zdjęć. Możesz przy tym być lub wyznaczyć do tego inną osobę, ale nie zmieniaj wcześniej niczego w samochodzie, chyba że to konieczne ze względów bezpieczeństwa.

Naprawa samochodu przed lub bez oględzin – czy to dopuszczalne?

Tak, istnieją okoliczności, w których możesz naprawić auto, zanim wyznaczony przez firmę ubezpieczeniową rzeczoznawca dokona oględzin szkody. Są one jednak wyjątkowe i dotyczą tylko dwóch sytuacji.

1. Gdy musisz kontynuować jazdę, a względy bezpieczeństwa wymagają dokonania zmian w pojeździe lub jego naprawy,
2. Gdy ubezpieczyciel w określonym czasie nie odnosi się do szkody albo nie przeprowadza oględzin i wynika to z jego winy.

Szczegółowych informacji na temat podanych wyżej okoliczności należy szukać w OWU AC. Znajdziecie tam choćby dokładnie określony czas, w jakim ubezpieczyciel musi powiadomić was o swoim stanowisku lub dokonać oględzin samochodu.

Jest również możliwość, że oględziny na żywo w ogóle nie będą potrzebne, a ubezpieczycielowi wystarczą zdjęcia auta. Takie, korzystne dla obu stron rozwiązania oferują ubezpieczenia AC z szybką likwidacją szkody (nazywaną też zdalną lub uproszczoną). Dotyczą one jednak tylko przypadków szkód o małej wartości określonej w umowie. Sprawdź autocasco na mubi.pl (https://mubi.pl/ubezpieczenie-ac/), by porównać oferty różnych towarzystw ubezpieczeniowych.

Miałem wypadek za granicą i muszę naprawić auto. Co z odszkodowaniem z AC?

Szczególną sytuacją jest kolizja lub wypadek, do jakiego dochodzi poza granicami Polski. W takim przypadku możesz dokonać naprawy prowizorycznej (nazywanej też usprawnieniem pojazdu) na własną rękę i nie musisz informować o tym ubezpieczyciela, jeśli będzie od tego zależeć dalsza bezpieczna podróż i powrót do kraju. Pamiętaj jednak, że nie możesz przekroczyć kwoty za naprawę określonej w OWU AC (najczęściej wynosi ona pomiędzy 1000 a 2000 euro).

Jeśli w warsztacie uzyskasz wyższą wycenę, potrzebujesz najpierw zgody ubezpieczyciela. Jej brak, przy jednoczesnym dokonaniu napraw droższych lub przekraczających ustalony zakres, poskutkuje Twoją stratą. Ubezpieczyciel będzie bowiem miał prawo nie zwracać Ci pełnej kwoty, obliczając odszkodowanie według średnich cen naprawy w miejscu zarejestrowania pojazdu.

Zwracaj szczególną uwagę na warunki zawarte w OWU AC, ponieważ te mogą się różnić w zależności od ubezpieczyciela. Wiele firm oferuje zwrot kosztów odszkodowania do kwoty 1000 euro – są to Aviva, Benefia (kwota brutto), Generali, LINK4 i Wiener (1300 euro w przypadku pojazdów innych niż osobowe). Maksymalny koszt napraw za granicą w wysokości do 1500 euro oferują Allianz i Warta. Z kolei w AXA Direct najwyższa kwota naprawy bez zgody ubezpieczyciela wynosi 2000 euro.

W każdym przypadku niezbędne jest natomiast, byś przygotował dla ubezpieczyciela całą istotną dokumentację. Zanim przystąpisz do naprawy auta, sfotografuj jego uszkodzenia i miejsce, w którym doszło do wypadku. Gdyby zaszła taka konieczność, nie wahaj się prosić miejscowej policji o stworzenie notatki ze zdarzenia. Im więcej zbierzesz szczegółów na jego temat, tym lepiej dla Ciebie.

Naprawiłem auto na własną rękę bez zgody ubezpieczyciela. Czy dostanę odszkodowanie?

Sytuacje, w których dopuszczalna jest naprawa auta bez wcześniejszych oględzin i akceptacji jej zakresu przez ubezpieczyciela, należą do rzadkości. A kiedy towarzystwo ubezpieczeniowe będzie miało prawo częściowo lub w całości nie wypłacić nam odszkodowania z AC za naprawę samochodu na własną rękę?

1. Gdy uniemożliwiamy wskazanemu przez ubezpieczyciela rzeczoznawcy swobodny dostęp do samochodu.
2. Gdy stopień dokonanych na własną rękę napraw pojazdu przekracza niezbędny do bezpiecznej jazdy przed oględzinami.

Tego rodzaju zapisy w OWU AC mają na celu ochronę ubezpieczyciela przed nadużyciami i próbami wyłudzenia odszkodowań ze strony klientów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *