Będzie łatwiej o becikowe

28 lutego, 2010

Jest wreszcie szansa, że projekt ustawy Klubu Poselskiego PSL, którego celem jest ułatwienie otrzymywania „becikowego” zostanie szybko uchwalony. Klub złożył wniosek o włączenie projektu do porządku bieżącego posiedzenia Sejmu. Sprawa nabrała nieoczekiwanego przyśpieszenia, gdy okazało się, że z podobną inicjatywą wystąpił Rząd.

Przypominamy więc, ze projekt PSL wpłynął do laski marszałkowskiej 15 grudnia 2009 roku. W tym małym zamieszaniu najważniejsze jest, by sprawa została pozytywnie załatwiona. Obowiązujące przepisy stanowią, że dodatek z tytułu urodzenia dziecka przysługuje, jeżeli kobieta pozostaje pod opieka medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży.

Ponadto obowiązywał wymóg, by świadczenie medyczne w trakcie ciąży udzielane było co najmniej raz w każdym trymestrze ciąży. Jak mówi Marek Michalak, rzecznik prawa dziecka – Z satysfakcją przyjmuję, iż władze państwowe postanowiły zawiesić stosowanie niezbyt szczęśliwych zapisów. Zdarzało się, że matka nie mogła udowodnić tego, że przed wspomnianym okresem znalazła się pod opieką lekarską.

Do sytuacji takich dochodziło zazwyczaj w mniejszych miejscowościach, gdzie kobiety miały trudności w dostaniu się do lekarza. Teraz do końca 2011 r. każda kobieta, która przedstawi zaświadczenie lekarskie o przeprowadzeniu przez lekarza ginekologa lub położną co najmniej jednego badania w czasie ciąży otrzyma dodatek z tytułu urodzenia dziecka lub zapomogę.

Takie rozwiązanie przyjęła na ostatnim posiedzeniu Rada Ministrów. Zgodnie z decyzją rządu, dwa lata obowiązywania zmienionych przepisów zostaną wykorzystane na przeprowadzenie kampanii informującej kobiety o konieczności przeprowadzania badań lekarskich począwszy od najwcześniejszego okresu ciąży.

Od 1 stycznia 2012 r. dodatek i zapomoga będą przysługiwać na obecnych zasadach (trzy wizyty, jedna przed 10. tygodniem), z tym że zaświadczenie o pozostawaniu pod opieką lekarską będzie mógł przedstawić nie tylko ginekolog, ale i położna. Szacuje się, że z powodu dotychczasowych, skomplikowanych wymogów, becikowego nie otrzymało ponad 23 tys. kobiet.

Dobrze więc, że sprawa zakończy się pozytywnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *