Jak pielęgnować nasze piękne włosy c.d.

9 marca, 2010

Włosy, podobnie jak paznokcie, są wytworami ludzkiej skóry i zbudowane są z martwych komórek bogatych w białka. Narażone są one nieustannie na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. Dodatkowo ich kondycję pogarsza każde osłabienie organizmu wywołane stresem, chorobą czy niewłaściwą dietą. Zdaniem lekarzy dermatologów jedyną właściwą metodą pielęgnacji włosów jest zapewnienie im kompleksowej ochrony jednocześnie od wewnątrz i od zewnątrz.

Dlatego, szczególnie w przypadku włosów osłabionych, zalecane jest stosowanie odpowiednio dobranych kosmetyków pielęgnacyjnych (patrz ostatni artykuł) oraz doustne uzupełnianie niedoborów substancji odżywczych w naszej codziennej diecie. Ogromna większość preparatów na włosy, skórę i paznokcie zawiera przede wszystkim krzem – pierwiastek niezmiernie ważny dla naszego organizmu, który w bardzo dużych ilościach występuje w pospolitych ziołach (skrzyp, przywrotnik, podbiał, perz, rdest, pokrzywa).

Związki krzemu stosuje się przy wypadaniu włosów, łamliwości paznokci, żylakach (zmniejszają przepuszczalność ścian naczyń krwionośnych), trądziku pospolitym i różowatym. Poza tym wpływają korzystnie na przemianę materii oraz utrzymują prawidłową elastyczność naskórka i włókien kolagenowych w skórze. Ważnym budulcem komórek włosa są białka zawierające w swym składzie dwa niezbędne człowiekowi aminokwasy siarkowe – cystynę i metioninę.

Dzięki nim możliwe jest powstanie odpowiednich wiązań, które pełnią rolę wzmocnień oraz nadają prawidłową przestrzenną budowę włosom. Dodatkowo metionina (źródło siarki) powoduje, że włosy uzyskują blask i ochronę przed wilgocią. Aby nasze włosy były zdrowe i szybko rosły potrzebny jest szereg witamin i związków mineralnych. Jony żelaza biorą udział w tzw. oddychaniu komórkowym, które dostarcza energii w procesie powstawania włosa i tempie jego wzrostu. Szczególnie zagrożone deficytem żelaza są kobiety (obfite miesiączki, ciąża, zła dieta), wskutek czego ich włosy stają się często cienkie, łamliwe i ulegają przerzedzeniu.

Cynk uaktywnia enzymy kontrolujące metabolizm białek potrzebnych do budowy włosa. Długotrwały niedobór cynku powoduje zahamowanie wzrostu, później przerzedzanie się włosów, zaś w skrajnych przypadkach może doprowadzić do całkowitego wyłysienia. Miedź wzmacnia włosy, ponieważ to od niej zależy prawidłowa struktura rogowa włosa. Niedostatek tego pierwiastka skutkuje osłabieniem i spadkiem sprężystości włosów (stają się one słabe i poskręcane).

Szczególnie ważne dla włosów są witamina B6 i A, które wspomagają ich wzrost oraz chronią je przed chorobami oraz niekorzystnym oddziaływaniem czynników atmosferycznych i środowiskowych. Witaminy z grupy B zapobiegają łojotokowi i zmianom zapalnym skóry osłabiającym włosy. Biotyna (witamina B7) wspomaga procesy powstawania keratyny i różnicowania się komórek naskórka oraz włosów i paznokci, poprawiając ich stan.

Ogromne znaczenie ma również kwas pantotenowy, który odgrywa podstawową rolę podczas podziałów komórek w mieszku włosowym, dlatego jego obecność jest niezbędna dla prawidłowego wzrostu włosów. Jest on ponadto jednym z naturalnych składników odpowiedzialnych za siłę oraz sprężystość włosów. Osłabione i wysuszone czynnikami atmosferycznymi włosy domagają się wzmocnienia. Niezbędne są wtedy witaminy A i E. Witamina A przyspiesza cykl odnowy komórkowej i wpływa na poprawną budowę keratyny, z której zbudowane są włosy.

Witamina E jest silnym antyoksydantem zwalczającym wolne rodniki, co chroni naczynia włosowate, zaopatrujące włosy w składniki odżywcze, przed uszkodzeniem. Preparaty, które działają na nasz organizm od wewnątrz powodują, że włosy rosną zdrowe i mają ładny wygląd. Jednak konieczna jest również właściwa ich pielęgnacja zewnętrzna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *