Wykończenie domu – na jakie koszty należy się przygotować?

8 listopada, 2021

Wykończanie domu czy mieszkania spędza sen z powiek inwestorom. O ile sama budowa czy zakup gotowego budynku jest dość łatwy i przyjemny, o tyle wykańczanie – nomen omen – wykańcza również właścicieli. Poniżej zebraliśmy listę niespodziewanych wydatków, z którymi musisz się liczyć podczas ostatniego etapu remontu lub budowy domu!

Wykończanie domu czy mieszkania spędza sen z powiek inwestorom. O ile sama budowa czy zakup gotowego budynku jest dość łatwy i przyjemny, o tyle wykańczanie – nomen omen – wykańcza również właścicieli. Poniżej zebraliśmy listę niespodziewanych wydatków, z którymi musisz się liczyć podczas ostatniego etapu remontu lub budowy domu!

To rzecz, o której często zapominamy. Mamy z tyłu głowy konieczności zakupu lodówki, zmywarki czy armatury łazienkowej, zapominamy jednak o tym, że nie wszystkie sprzęty RTV będziemy w stanie przenieść do nowego lokum. Telewizor, który zdawał egzamin w kawalerce, może nie spełniać swojej roli w przestronnym salonie. Z poprzedniego mieszkania nie zabierzemy również mikrofali, piekarnika czy ekspresu, który tam – ze względu na oszczędność miejsca – pozostawał w zabudowie. Przeprowadzka to także dobry moment na odsianie lekko zniszczonej i przestarzałej elektroniki. Jeśli już wymieniamy telewizor, często decydujemy się także na zakup lepszego nagłośnienia, a wymiana piekarnika często skutkuje także zmianą płyty grzewczej… A to znacząco wpływa na wysokość ponoszonych kosztów.

Elewacja domu

O ile wydatki przeznaczone na wykończenie wnętrza często znajdują się na naszej liście, o tyle te związane z elewacją zewnętrzną niekoniecznie. A jest to zdecydowanie działanie, które warto zakończyć przed przeprowadzką do domu. Ocieplanie budynku, w którym mieszkamy, jest uciążliwe, może też przynieść realne szkody – zniszczeniu ulec może ogród czy okna.

O wyglądzie zewnętrznym domu powinniśmy zatem pomyśleć już na etapie budowy i następnie wykańczania środka. Jeśli zależy nam na schludnym, eleganckim wyglądzie, warto zdecydować się na bonie narożne i profile elewacyjne. Ich montaż jest łatwy, pasują do każdej stylistyki – zarówno klasycznej, jak i modernistycznej – i są tańsze w zakupie niż drewno czy naturalny kamień. Ponadto, sztukateria elewacyjna jest w pełni przystosowana do szkodliwych warunków atmosferycznych – nie trzeba jej dodatkowo impregnować i zabezpieczać. W wydatkach warto zatem uwzględnić koszty związane z wykonaniem elewacji i montażem sztukaterii.

Podłogi

W trakcie budowy czy remontu staramy się szukać oszczędności, jeśli jednak mamy świadomość, że kolejna zmiana czeka nas za naście lub dziesiąt lat, warto zdecydować się na podłogę, która przetrwa ten czas i z biegiem czasu, nadal będzie wyglądała dobrze. Warto też zastanowić się, czy chcemy dzień w dzień patrzeć na panele, które średnio nam się podobają, bo czynnikiem determinującym zakup była ich cena. Dobrze jest zdecydować się na naturalną podłogę drewnianą – taką nawierzchnię można cyklinować, czyli zedrzeć zniszczoną już warstwę wierzchnią i znów cieszyć się „nowym” parkietem, bez konieczności jego wymiany. Częstym wyborem są także podłogi z naturalnego kamienia. Jest on zdecydowanie twardszy niż płytki, więc niestraszne mu zniszczenia i pęknięcia. Nowością jest podłoga żywiczna, która nadaje wnętrzu oryginalny charakter. Należy zatem dwa razy przemyśleć, czym pokryjemy wylewki podłogowe, by nie narażać się na podobne koszty za rok czy dwa…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *