Ubezpieczenie wyposażenia mieszkania – co musisz wiedzieć?

28 kwietnia, 2022

Gdy kupujemy podstawową polisę, to ubezpieczenie przeważnie pokrywa ochronę murów oraz elementów stałych. Często zależy nam jednak również na tym, aby ubezpieczyć również nasze ruchomości domowe. Co należy zrobić w takiej sytuacji?

Czym różni się nieruchomość od ruchomości?

Co ciekawe, w polskim prawie ciężko o oficjalną definicję ruchomości. Choć w przypadku nieruchomości występuje ich aż kilka. W piśmie prawniczym wskazuje się więc, że ruchomość jest po prostu przeciwieństwem nieruchomości.

Ustalenie takiego podziału jest bardzo istotne przede wszystkim ze względu na wszelkie formalności prawne. Ruchomości są nieodłączną częścią każdego mieszkania, dlatego też chcielibyśmy móc je również ubezpieczyć. Na całe szczęście jest to możliwe, choć zazwyczaj wymaga to rozszerzonej wersji polisy.

Dla uproszczenia uznajmy więc, że ruchomości to przedmioty, które są nietrwale związane z podłożem, a do ich przemieszczenia nie trzeba używać narzędzi. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zajrzyj tutaj: ruchomości domowe co to (czytaj na www.ubezpieczeniaonline.pl).

Czy warto ubezpieczać swoje ruchomości?

Niektórzy zastanawiają się nad tym, czy ubezpieczeniem objąć nie tylko swoją nieruchomość, ale również ruchomości. Czasem uznajemy, że zdarzenia losowe zdarzają się na tyle rzadko, nie warto ubezpieczać konkretnych przedmiotów od pożaru czy powodzi. Warto jednak przyjrzeć się statystyce kradzieży. W Polsce każdego roku dochodzi do kilkudziesięciu tysięcy włamań, które kończą się kradzieżą. Policji udaje się złapać niespełna czterdzieści procent przestępców. Oznacza to, że w wielu przypadkach ponosimy dotkliwą stratę i nie mamy z niej żadnej rekompensaty. Chyba że zdecydujemy się na ubezpieczenie naszych cennych przedmiotów od kradzieży – wówczas możemy liczyć na pieniądze od naszego ubezpieczyciela.

Takie ubezpieczenie jest dobrą odpowiedzią na poczucie zagrożenia. Jeżeli podejrzewamy, że nasze antyki lub cenne rzeczy mogą wzbudzić zainteresowanie złodziei, to warto się przed taką ewentualnością ubezpieczyć.

Ubezpieczenie domu w budowie

Inną sprawą, która nurtuje Polaków, jest ubezpieczenie domu w budowie. Przede wszystkim powinniśmy ustalić, jakie są etapy budowy domu, ponieważ dla ubezpieczyciela to one mają olbrzymie znaczenie.

Wyróżniamy pięć etapów:

  1. Stan zerowy – działka jest wyrównana, zostały przygotowane fundamenty.
  2. Stan surowy otwarty – zostały postawione ściany zewnętrze i wewnętrzne; obecne są stropy; zostały postawione schody.
  3. Stan surowy zamknięty – wstawiono drzwi zewnętrzne oraz garażowe; wstawiono okna; w drzwiach zewnętrznych są już wstawione zamki.
  4. Stan deweloperski – wykonano przyłącza oraz instalacje wewnętrzne; wykonano tynkowanie oraz wylewki; ściany i poddasze zostały ocieplone.
  5. Stan „pod klucz” – dom jest gotowy do odbioru.

Towarzystwa ubezpieczeniowe dają nam możliwość ubezpieczenia domu w budowie. Pamiętajmy natomiast o tym, że jeśli jedynie dokonujemy remontu, podczas którego nie naruszamy ścian nośnych, to wystarczy nam zwykła polisa mieszkaniowa. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: https://www.ubezpieczeniaonline.pl/mieszkania-domu/a/co-warto-wiedziec-o-ubezpieczeniu-domu-w-budowie/60.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *