Jak inwestować w nieruchomości?

26 lipca, 2022

W ostatnim czasie inwestowanie w nieruchomości stało się dosyć popularnym i ciekawym sposobem na zarabianie. Taki dodatkowy dochód pasywny może się przydać. Jednak na początek potrzeba wiedzieć, jak w ogóle przygotować się do tego? Co powinniśmy wiedzieć na temat inwestowania w nieruchomości? Jakie opcje są najlepsze?

Czy warto inwestować w nieruchomości?

Jest wiele sposobów na to, jak zabrać się za inwestowanie w nieruchomości. Trzeba jednak przyznać, że nie każdy sposób może być odpowiedni akurat dla nas. Powinniśmy sami sprawdzić, która metoda najlepiej sprawdzi się w naszym przypadku, żeby przynosiła największe korzyści.

Na początek istotna będzie strategia biznesowa. Musimy dokładnie przemyśleć to, co zamierzamy z danym mieszkaniem zrobić. Czy chcemy wynajmować w ramach wynajmu okazjonalnego czy na dłuższy okres czasu na zwyczajnych warunkach? Czy chcemy wynajmować rodzinom z dziećmi czy samotnym? Jaki czynsz zamierzamy wyznaczyć naszemu najemcy? To zaledwie kilka kwestii, które warto przemyśleć.

Warto przy tym sprawdzić samo mieszkanie, jego lokalizację i zastanowić się, czy taka inwestycja jest w stanie w ogóle przynieść nam jakikolwiek zysk. Jeśli uznamy, że nie, może warto albo zmienić coś w mieszkaniu albo jeszcze raz przemyśleć swoją ofertę.

Ogólnie rzecz biorąc, potrzebujemy planu. Musimy bowiem wiedzieć, bo jak  zamierzamy zrobić. Musimy patrzeć na dalszą i bliższą perspektywę, rozważyć cel, a nawet przemyśleć house flipping.

Co lepsze? – zwyczajny wynajem czy house flipping

Gdy decydujemy się na inwestowanie w nieruchomości, to na początek myślimy o wynajmowaniu lokum. Ma to swoje wady i zalety, na które każdy inwestor patrzy własnym okiem.

Największą zaletą jest to, że możemy liczyć na stabilny zysk. Zwłaszcza gdy cały czas mamy jakiegoś najemcę w mieszkaniu. Dzięki temu każdego miesiąca zyskujemy dodatkowe pieniądze, które możemy przeznaczyć choćby na spłatę kredytu czy jako dodatkowy dochód.

Jest to zatem dobra opcja bez względu na to, czy kupiliśmy mieszkanie za własne oszczędności czy w ramach kredytu w banku.

Nie można zapomnieć o pewnych wadach tego rozwiązania. Musimy bowiem dbać o stan techniczny całego mieszkania. Konieczne jest sprawdzanie, czy wszystko działa czy nie potrzeby wymiany np. sprzętu. Poza tym trzeba poszukiwać co jakiś czas nowych najemców.

Gdy wiemy też dla kogo przeznaczamy mieszkanie, powinniśmy sprawdzić, czy spełnia ich wymagania. Dla studenta dużym plusem będzie bliskość uczelni i łatwy dojazd do centrum miasta. Dla rodzin z dziećmi – bliskość placu zabaw, parków i podobnych miejsc. Dla pracujących – miejsce parkingowe przypisane do lokalu. Dodatkowymi plusami są przeważnie: spokojna okolica, windy, spokojni sąsiedzi.

Nie wszystko będziemy w stanie załatwić. Jednak możemy zadbać o to, co jest w zasięgu naszych możliwości.

Jakie wady i zalety ma house flipping?

Bez względu na to, czy zdecydujemy się na zwyczajny wynajem nieruchomości, czy myślimy nad house flipping, musimy liczyć się z tym, że mieszkania może wymagać odnowy. Musimy sprawdzić, czy coś nie potrzeba wymienić, wyrzucić, a może przyda się nawet generalny remont. Dopiero dobrze przygotowane mieszkanie można oddać w ręcę innych.

Przy house flipping otrzymujemy zarobek jednorazowo, co jest zupełnie inne niż w przypadku zwyczajnego wynajmowania.

Trzeba jednak liczyć się też pewnymi wadami. Przede wszystkim należy sprawdzić stan prawny nieruchomości, przygotowanie mieszkania pod zamieszkanie. To drugie czasami może wiązać się z zaangażowaniem ekipy budowlanej i specjalistów, którzy zajmą się urządzeniem mieszkania. Dopiero wtedy będziemy mogli je sprzedawać dalej.

Podsumowanie

Widać zatem, że inwestowanie w nieruchomości może nam przynieść pewne dochodu. Na początek jednak musimy trochę zainwestować, jeśli chcemy, by naprawdę przynosiło to zysk. Czasami dobrym pomysłem będzie częściowe pokrycie kosztów z kredytu hipotecznego. Koszty powinny się zwrócić w miarę wynajmowania mieszkania kolejnych osobom. Dzięki temu spłata kredytu nie pozostanie na naszej głowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *