Dlaczego World Press Photo ma znaczenie?

24 stycznia, 2023

– jedna z najważniejszych wystaw fotografii światowej.

cz. 2.

Relacja i rozmowa z Darią Pauliną Bączkiewicz

Wystawa World Press Photo przyciągnęła wielu miłośników szeroko pojętej sztuki. Mogliśmy podziwiać prace fotografów światowego formatu, a także artystów z naszego kraju. Ten rok obfitował poruszającymi i wyjątkowymi obrazami. Pomysłodawcą wydarzenia jest World Press Photo Foundation – niezależna fundacja z siedzibą w Amsterdamie, której głównym celem jest promowanie sztuki wizualnej. Została utworzona w 1955 roku. W tym roku obchodziliśmy zatem 65-lecie edycji wystawy, podczas której zostały wyłonione najlepsze prace w następujących kategoriach: Singles, Stories, Long-Term Projects i Open Format. Nagrodzono 24 autorów z 23 państw. Spośród najlepszych autorów zdjęć wyłonione zostaną cztery światowe nagrody główne w kategoriach:

  • The World Press Photo of the Year, 
  • The World Press Photo Story of the Year, 
  • The World Press Photo Long-Term Project Award,
  • The World Press Photo Open Format Award. 

Oprócz fotografów światowego formatu mogliśmy również podziwiać polskich artystów takich, jak: Szymona Brodziaka – specjalizującego się w czarno-białej fotografii. Była to istotna ekspozycja wystawy („Historia uchwycona w kadrze” – 100-lecie MTP ) towarzyszącej i wzbogacającej nas o prezentację prac ojczystego fotografa. Międzynarodowe Targi Poznańskie stały się artystyczną areną godną uwagi każdego miłośnika sztuki wizualnej, a ekspozycja Brodziaka pokazała nie tylko dopracowaną technikę fotografa co do detali, ale także pozwalała poczuć ducha uchwyconych kadrów. Godną wspomnienia jest także druga wystawa, która skoncentrowała się na kompletnie innej dziedzinie sztuki – malarstwa. „6 spojrzeń na sztukę” – Związku Artystów Plastyków, to prezentacja sześciu twórców, którzy przestawili swoje spojrzenie na świat za sprawą rozmaitych technik plastycznych. Począwszy od prac akrylowych, olejnych, a także tych bardziej wymagających metod, jakim jest akwarela. W zbiorze znalazły się nie tylko obrazy, ale także grafiki i plakaty.

Zapytaliśmy uczestniczkę 65. edycji wystawy World Press Photo – artystkę i pisarkę Darię Paulinę Bączkiewicz, które z zebranych zbiorów prac wywarły na niej największe wrażenie?

Szczególnie zapadające w pamięć były dla mnie prace Yael Martinez. Podczas tegorocznej wystawy zachwyciłam się godną podziwu precyzją, ale także doskonale oddaną i urealistycznioną głębią formy z zaakcentowaniem roli światła w fotografii. Obrazy były dopracowane i dzięki temu niesamowicie pobudzające dla zmysłów odbiorcy.

A jacy w odbiorze okazali się dla Ciebie nasi polscy artyści?

Wystawa zatytułowana „Historia uchwycona w kadrze” to ważna część tego wydarzenia. Czarno – biała fotografia Szymona Brodziaka jest znakomitą promocją polskiej fotografii. Piękna prezentacja postaci, w której jednocześnie był realizm, ale także nawiązanie do pewnego rodzaju posągowości uchwyconej w kadrze. Z jednej strony mamy realną postać, a z drugiej widzimy w fotografii dążenie do uwydatnienia ideału. Natomiast druga wystawa towarzysząca Związku Artystów Plastyków zainteresowała mnie prezentacją grafik i plakatów, które w prosty, ale dobrze uchwycony sposób oddawały sedno problematyki.

Czym dla Ciebie jest World Press Photo?

To przede wszystkim w moim odczuciu żywe obrazy, wobec których nie powinniśmy być obojętni. To także misja dla fotografa i jednocześnie wyzwanie dla odbiorcy, aby go w jakiś sposób pobudzić i wyrwać ze świata, w którym żyje, po to, by potrafił dostrzec zupełnie inny obraz, wymiar, rzeczywistość. Cieszę się, że mogłam uczestniczyć w tej ważnej wystawie, a także, że mogę dzielić się swoimi wrażeniami z Państwem.

Poniżej, prezentujemy zbiory prac polskich artystów. Rozpoczynając od biało-czarnej fotografii Brodziaka.

Przygotował: Władysław Filipczak,

gościnnie z Darią Pauliną Bączkiewicz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *