Zapendowska chwaliła naszych wokalistów

11 maja, 2010
Najlepsze wokalistki w towarzystwie Elżbiety Zapendowskiej
Najlepsze wokalistki w towarzystwie Elżbiety Zapendowskiej

II edycja Konkursu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Graj i Śpiewaj z Yamahą” odbyła się w gościnnych murach MDK w Słupcy, 30 kwietnia. Młodzi wokaliści rywalizowali w pięciu kategoriach wiekowych i trzech kategoriach muzycznych: piosenka polska, poezja śpiewana/piosenka aktorska i zespoły wokalno-instrumentalne. Składowi jurorskiemu przewodniczyła Elżbieta Zapendowska, która na zakończenie nie szczędziła pochwał naszym wokalistom.

Organizatorem II Konkursu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej była Szkoła Muzyczna Yamaha. Jury stanowiły cztery panie: Elżbieta Zapendowska – przewodnicząca, Arleta Adamczyk – organizator, Arleta Kolska-Hypka – kierownik Referatu Kultury, Kultury Fizycznej, Sportu, Turystyki Urzędu Miasta w Słupcy oraz Ewa Matyba – kierownik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego w Słupcy.

Po wysłuchaniu 50 solistów i 4 zespołów wokalno-instrumentalnych jury postanowiło przyznać trzy pierwsze miejsca w każdej z kategorii wiekowych.

Piosenka Polska dzieci 7-10 lat – I miejsce Weronika Radniecka (M-GOK Zagórów); II miejsce Martyna Fajkowska (Szkoła Yamaha); III miejsce Aniela Pietrowicz (Przedszkole nr 1 w Słupcy).

Piosenka Polska dzieci i młodzież 11-14 – I miejsce Anna Królikiewicz (SP 1 Słupca); II miejsce Oktawia Woźniak (SP Budzisław Kościelny); III miejsce Katarzyna Szcześniak (M-GOK Zagórów).

Piosenka polska młodzież 15-20 lat – I miejsce Paulina Ciubak (Gimnazjum Lądek); II miejsce Aleksandra Borowska (M-GOK Zagórów); III miejsce Daria Waleriańczyk (ZS-P Orchowo).

Poezja śpiewana/piosenka aktorska młodzież 13-15 lat – I miejsce Aleksandra Borowska (M-GOK Zagórów); II miejsce Daria Waleriańczyk (Szkoła Yamaha); III miejsce Marta Hudańska (Szkoła Yamaha).

Poezja śpiewana/piosenka aktorska młodzież 16-20 lat – I miejsce Milena Kinecka (Szkoła Yamaha); II miejsce Greta Gołdych (ZSE Słupca); III miejsce Emil Kaczmarek (LO Słupca).

Zespoły wokalno-instrumentalne – I miejsce Gimnazjum w Zagórowie; II miejsce Gimnazjum w Strzałkowie.
W ostatniej kategorii jury nie przyznało III miejsca.

Elżbieta Zapendowska, po ogłoszeniu wyników przez organizatorów, siedząc w najniższym rzędzie, ponownie wysłuchała fragmentów prezentacji zwycięskich piosenek, w poszczególnych kategoriach, po czym, na gorąco komentowała wykonania.

Jako pierwsza pod ocenę surowej jurorki poddała się zagórowianka Weronika Radniecka /wykonała piosenkę „Drzwi do kariery”/– Masz na pewno drzwi do kariery otwarte. Nie wiem, czy życzyć ci tego, abyś została piosenkarką, bo to ciążki zawód, ale jeżeli kochasz śpiewać, to śpiewaj jak najdłużej. Bardzo ładnie śpiewasz. Życzę Ci wszystkiego dobrego.

Nowa formacja muzyczna Krzysztofa Herina
Nowa formacja muzyczna Krzysztofa Heriana

Anna Królikiewicz usłyszała natomiast – Trudna piosenka i bardzo piękna, i wcale nie jest potrzebna ta choreografia. Wyrzuć tę choreografią ze siebie i zapomnij o niej, bo to nie jest piosenka do tańczenia, tylko do myślenia. Trochę za wysoką masz tonację, gdy ją obniżysz i przemyślisz o czym śpiewasz, to będzie naprawdę piękne wykonanie. Ania wykonała piosenkę z tekstem Jonasza Kofty „Pamiętajcie o ogrodach”.

Paulina Ciubak dowiedziała się, co wcale nie było zaskoczeniem, że jest obdarzona głosem nietuzinkowym – Kochana, masz fantastyczne warunki głosowe, masz prawdę w sobie. Twoja piosenka jest o dzisiejszych czasach, choć jest taka stara. Dotyczy dzisiejszego dnia; jej tekst jest zawsze aktualny. Śpiewaj pięknie i śpiewaj sercem. /„Dziwny ten świat” Czesława Niemena zaprezentowała Paulina/.

Aleksandra Borowska, występująca z instrumentalnym duetem: Krystian Bartczak/akordeon i Artur Walisiak/klarnet, najbardziej ujęła swym wykonaniem jurorkę – To była najlepsza, gustowna prezentacja, w moim odczuciu. Pięknie zagrali chłopcy, panowie przepraszam. Pięknie zaśpiewała dziewczyna; wrażliwie. Piosenka nie najłatwiejsza, mniej znana, więc trudniej się broni. Na tym utworze wzruszyłam się najbardziej. Gratuluję. W wykonaniu Oli publiczność wysłuchała utwór „Gdy jedna łza” z repertuaru Edyty Geppert.

Jako ostatnia, przed Elżbietą Zapendowską, zaprezentowała się Milana Kinecka przy akompaniamencie Krystiana Bartczaka/piano – Nie bardzo znana piosenka. Bardzo ładnie to wykonaliście. Więcej uwagi zwróć na interpretację, bo w tym gatunku ta jest najważniejsza. Milena wykonała „Pożegnanie z piosenką”.

Liczne nagrody wręczały trzy jurorki i zaproszeni goście, w tym Roman Maruszczak – radny miejski/przewodniczący Komisji Oświaty oraz starosta Mariusz Roga. Radny Maruszczak zasugerował, aby w przyszłym roku, stworzyć kategorię wiekową „20 z hakiem”, aby mogli się w niej zaprezentować się także samorządowcy. Roman Maruszczak wybrał dla siebie piosenkę „Nigdy więcej”, dla starosty – „Miała matka syna”. Na scenie było zabawnie, momentami nawet zaskakująco.

Były pamiątkowe zdjęcia, w których nawet uczestniczyła Elżbieta Zapendowska, oklaski, łzy wzruszenia i radości. I na tym można by zakończyć relację z tego wyjątkowo długiego konkursu.

Pragnę jednak zwrócić uwagę na skład wokalno-instrumentalny, będący nowym projektem młodych, zdolnych, słupeckich muzyków, na co dzień związanych z Miejskim Domem Kultury w Słupcy. Utwór „Taki cud i miód” z repertuaru Danuty Błażejczyk, w jazzowo-funckowej aranżacji Krzysztofa Heriana, zaśpiewany przez Natalię Szpręgiel, był niewątpliwą perełką muzyczną tego dnia. Skład stanowili: Krzysztof Herian/piano, Kajetan Jankowiak/perkusja, Sławomir Wojciechowski/gitara; Robert Herian/saksofon oraz Hubert Staśkiewicz/bass.

Miejmy nadzieję, że nie był to pierwszy i ostatni występ tej tak dobrze zapowiadającej się grupy.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom, szczególnie tym docenionym i wyróżnionym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *