Bezpieczne lato

25 sierpnia, 2010

ZATRUCIA POKARMOWE
Dziś postaram się poradzić, w jaki sposób postąpić, gdy wystąpi zatrucie pokarmowe. Nie da się go błyskawicznie wyleczyć, jednak istnieją sposoby, aby dolegliwości szybciej minęły, nie odbierając radości z wakacyjnych wyjazdów. Przede wszystkim warto zaopatrzyć się w węgiel aktywowany (dostępny w tabletkach lub w kapsułkach), który polecam zażywać w początkowym okresie zatrucia.

Neutralizuje on toksyny znajdujące się w przewodzie pokarmowym, dzięki czemu skutecznie likwiduje biegunki, niestrawność i wzdęcia. Stosując go należy pamiętać, że wiąże również inne przyjmowane jednocześnie leki, znacznie osłabiając ich działanie. By uniknąć tej interakcji trzeba zachować co najmniej 2-godzinny odstęp czasowy .W celu szybszego działania zaleca się rozgryzanie tabletek lub sporządzenie z rozkruszonych tabletek wodnej papki. Groźna biegunka może doprowadzić do odwodnienia. Dlatego gdy wystąpiło zatrucie pokarmowe warto stosować głodówkę oraz pić dużo wody wysoko zmineralizowanej.

Najlepiej jednak nawadniać się roztworem mieszanki elektrolitowej, w saszetkach lub tabletkach do rozpuszczenia w wodzie, dostępnej w aptekach bez recepty. Wymiotów towarzyszących zatruciom pokarmowym nie należy powstrzymywać, gdyż stanowią naturalną reakcją obronną organizmu. Pomimo wymiotów należy podawać schłodzony doustny płyn nawadniający, często i małymi porcjami. Przed podróżą do ciepłych krajów warto przyjmować preparaty probiotyczne zawierające „przyjazne” kultury bakterii, które są sprzymierzeńcami człowieka w walce ze szkodliwymi mikroorganizmami, powodującymi zatrucia pokarmowe.

Probiotyki w postaci doustnie zażywanych kapsułek lub proszków w saszetkach czy ampułkach przywracają właściwy skład mikroflory jelitowej i skracają czas trwania biegunki, poza tym wzmagają odporność organizmu. Do urlopowej apteczki warto też spakować środki wypełniające – pęczniejące w jelitach takie jak diosmektyn, czy działające lekko zapierająco i ściągająco preparaty garbnikowe. Pacjenci często pytają o dostępne bez recepty środki zawierające chlorowodorek loperamidu. Proszę jednak pamiętać, że stosuje się go tylko wtedy, jeśli mamy pewność, że zatrucie nie ma pochodzenia bakteryjnego.

Wpływając na perystaltykę jelit, hamuje on biegunkę, ale opóźnia tym samym wydalanie czynników chorobotwórczych. Niekiedy, gdy boli brzuch, pomocne są również środki przeciwbólowe i rozkurczowe, a przypadku towarzyszącej zatruciu gorączki podaje się leki obniżające temperaturę ciała .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *