Śmieci nie będą już drożeć?!

24 lutego, 2011

Czy gminy powiatu słupeckiego będzie stać na dofinansowanie spalarni śmieci?
W Koninie ma powstać termiczny zakład utylizacji odpadów, czyli spalarnia śmieci. Uruchomienie takiego zakładu ma zahamować podwyżki za wywóz odpadów. Opłaty za wywóz śmieci to z roku na rok coraz wyższy wydatek w domowych budżetach. Tylko pozornie ta inwestycja nie ma nic wspólnego z naszym terenem. Inwestorem będzie Międzygminny Związek Komunalny, który zrzesza kilkanaście gmin. W inwestycję ma się również włączyć Związek Gmin Powiatu Słupeckiego. W ubiegłym tygodniu portal internetowy konin.lm.pl poinformował, że Ministerstwo Środowiska jest gotowe dać 130 mln zł na budowę spalarni odpadów w Koninie. Nie wiadomo tylko, czy samorządy są gotowe na ich pozyskanie.

Podwyżki za wywóz śmieci odczuwają mieszkańcy spółdzielni mieszkaniowych, ale również właściciele domków jednorodzinnych. Szansą na mniejsze opłaty miała być segregacja. Niestety, fakt, że za wywóz śmieci płaci się ryczałtem, że nie ma sensu żadna segregacja. Jedynie powstanie spalarni może spowodować, że opłaty będą niższe. Opłaty za odbiór śmieci wzrastają m.in. z powodu wyższych cen za składowanie ich na wysypisku. Koszty te zakłady utylizacyjne przenoszą na mieszkańców. Ograniczeniem ma być program segregacji odpadów realizowany w regionie konińskim przez Międzygminny Związek Koniński Region Komunalny. Jego władze mówią, że tylko poprzez segregację można zmniejszyć ilość odpadów, które trafiają na wysypisko. Segregowane odpady są bowiem odbierane bez opłat. W Koninie podjęto już decyzję o budowie spalarni śmieci. W ubiegłym roku były zastępca prezydenta Konina Andrzej Sybis twierdził, że zakład ten powinien zostać uruchomiony do 2013 roku. Od tego roku przepisy będą zakazywały składowania większości odpadów. Dzięki tej inwestycji ma zostać rozwiązany problem składowania.

W zakładzie mają być spalane zarówno odpady komunalne, jak i osady z oczyszczalni ścieków. Bowiem im więcej śmieci zacznie trafiać do spalarni, tym koszt będzie mniejszy. Nie wiadomo jednak, jakie będą po uruchomieni spalarni koszty dla mieszkańców. Zakłada się, że nie powinni płacić więcej niż obecnie. Musi być też społeczna akceptacja inwestycji. Można zbudować taką spalarnię, jaka funkcjonuje w centrum Wiednia. Odwiedzają ją licznie samorządowcy z regionu konińskiego. Spalarnia ma powstać na terenie przemysłowym przy składowisku odpadów komunalnych. Szacuje się, że koszt budowy wyniesie ponad 200 mln złotych. Inwestycja ma być dofinansowana z funduszy europejskich. Główny inwestor jakim jest Związek Międzygminny Koniński Region Komunalny jest coraz bliżej realizacji budowy zakładu termicznej utylizacji odpadów komunalnych.

Ministerstwo Środowisko zaakceptowało nawet projekt budowy spalarni i na 3 marca wyznaczono termin podpisania umowy o dofinansowaniu projektu w wysokości prawie 130 milionów złotych. Portal konin.lm.pl informuje jednak, że w tym terminie nie dojdzie jednak do podpisania umowy, bowiem samorządy biorące udział w projekcie budowy spalarni nie powołały jeszcze spółki, która w ich imieniu ma realizować inwestycję. Przedstawiciele Związku Międzygminnego Koniński Region Komunalny mają jednak nadzieję, że do końca kwietnia uda się powołać spółkę i podpisać umowę na dofinansowanie inwestycji. Jeśli w ciągu najbliższych kilku tygodni spółka nie powstanie, pieniądze przepadną i cztery lata przygotowań związanych z pozyskaniem dotacji na tę inwestycje pójdzie na marne. Właśnie na ten temat już w tym tygodniu mają rozmawiać przedstawiciele Związku Gmin Regionu Słupeckiego z Czesławem Smorawskim, prezesem Międzygminnego Związku Komunalnego.

Jak poinformowała nas szefowa ZGRS Grażyna Kazuś gminy powiatu słupeckiego są chętne do udziału w inwestycji, ale boją się jak będzie wyglądało jej finansowanie. Projekt, który ma rozwiązać problem odpadów komunalnych nie tylko w mieście ale w całej wschodniej Wielkopolsce powstał w Koninie. Cztery lata temu Związek Międzygminny Koniński Region Komunalny, skupiający 12 gmin powiatu konińskiego i tureckiego, namówił pozostałe związki regionu to jest Związek Międzygminny Kolski Region Komunalny, oraz Związek Gmin Regionu Słupeckiego by korzystając z dotacji Unii Europejskiej wybudować termiczną instalację utylizacji odpadów, potocznie nazywaną spalarnią śmieci. Projekt zakłada również likwidację i rekultywacje 14 gminnych wysypisk odpadów, które nie spełniają norm ochrony środowiska.

Spalarnia odpadów ma powstać na terenie Miejskiego Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Koninie. Koszt całego projektu to ponad 300 milionów złotych. 60 proc. tej kwoty, to jest 180 milionów, ma dać Unia Europejska. Pozostałą część samorządy uczestniczące w projekcie. W projekcie uczestniczy 30 gmin, na terenie których mieszka ponad 330 tysięcy ludzi. Realizacja projektu ma sprawić, że z terenu wschodniej Wielkopolski znikną małe gminne wysypiska śmieci, a wszystkie odpady trafią do jednego miejsca – spalarni. Czy samorządy wschodniej Wielkopolski udźwigną realizacje projektu, okaże się, kiedy włodarze gmin i miast mają zadeklarować wielkość finansowego zaangażowania w przedsięwzięciu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *