Opalajmy się zdrowo

27 kwietnia, 2011

Promienie słoneczne działają na naszą skórę przez cały rok, ale w ciepłe dni wystawiana jest ona bezpośrednio na wielogodzinne działanie słońca. Wywiera ono pozytywny wpływ na wygląd i samopoczucie, jest niezastąpionym źródłem zdrowia i energii. Promienie słoneczne przyspieszają przemianę materii, wspomagają usuwanie toksyn z organizmu, korzystnie wpływają na ośrodkowy układ nerwowy.

Ponadto stymulują one produkcję witaminy D, działają antydepresyjnie i są wykorzystywane w terapii niektórych schorzeń dermatologicznych, np. łuszczycy. Atrakcyjna opalenizna jest ciągle w modzie, jednak intensywne i nieroztropne korzystanie z kąpieli słonecznych może szkodzić zarówno skórze jak i zdrowiu powodując m.in. alergie i poparzenia skórne, przebarwienia czy fotostarzenie.

By skutecznie zabezpieczyć się zarówno przed wczesnymi, jak i późnymi skutkami ekspozycji na słońce, warto juz teraz pomyśleć o dobrej ochronie przeciwsłonecznej. Przy doborze kosmetyku należy przede wszystkim kierować się zasadą: im jaśniejsza karnacja, tym numer zastosowanego filtra powinien być wyższy. Preparaty te powinny być dobrane do rodzaju cery, typu karnacji oraz miejsca wypoczynku .

Wysoką ochronę przeciwsłoneczną koniecznie powinny stosować dzieci, osoby o cerze fotowrażliwej, skłonnej do powstawania piegów i plam posłonecznych, kobiety przyjmujące tabletki antykoncepcyjne, gdyż zawarte w nich hormony zwiększają ryzyko przebarwień skóry oraz osoby leczone kwasem retinowym i pochodnymi witaminy A. W praktyce numer filtra 1-8 oznacza niską ochronę, 9-16 – średnią, powyżej 20-30- wysoką. Zaczynając opalanie powinno się zastosować krem z filtrem o wyższym numerze.

Wybierając kosmetyk przeciwsłoneczny warto zwrócić tez uwagę czy jest on wodoodporny. Wtedy zapewnia skuteczną ochronę przed promieniami UV podczas 40-80 minut przebywania w wodzie, po tym czasie warstwa kremu zostaje częściowo zmyta i trzeba powtórzyć jego aplikację. Na opakowaniach preparatów z filtrami umieszczany jest często symbol SPF. Jest to współczynnik protekcji słonecznej (SUN PROTECTOR FACTOR ), który określa wysokość ochrony przed zakresem promieniowania UVB. W praktyce symbol ten informuje, o ile dłużej można przebywać na słońcu po zastosowaniu danego preparatu do momentu wystąpienia rumienia skóry, w porównaniu do analogicznego czasu pobytu na słońcu bez nałożenia filtra. Przeciętnie przyjmuje się, że skóra rasy białej zaczyna się rumienić po 15 minutach przebywania na pełnym słońcu.

Stosując zatem krem z filtrem 20, wydłużamy ten okres 20-krotnie. Istnieją też kosmetyki określane jako blokery słoneczne. Pojęcie to nie oznacza, że zatrzymują one 100% promieniowania UVB, czy UVA, zatrzymują natomiast promieniowanie UVB w najwyższych możliwych granicach tj.97-98,5 % i powinny zawierać filtry chroniące przed promieniowaniem UVA. Mgr farmacji Monika Graczyk, specjalista farmacji aptecznej

ZAPRASZAMY W KAŻDĄ PIERWSZĄ I DRUGĄ SOBOTĘ MIESIĄCA NA PROFESJONALNE BADANIE CERY I STRUKTURY WŁOSA.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *