Pasja: fotografia i kuchnia

Chętnie podróżuje ze swoją córką. Gościli już w wielu ciekawych miejscach.
Chętnie podróżuje ze swoją córką. Gościli już w wielu ciekawych miejscach.

Z wizytą u Adrianny Wysocińskiej
Jest młodą, energiczną, z głową pełną pomysłów i chęcią ich realizacji. Pracuje z dziećmi w słupeckiej „Jedynce” i przyznać trzeba, iż zawsze chętnie realizuje wspólnie z nimi bogaty wachlarz konkursów, zajęć, warsztatów…

Jedną z pasji Adrianny Wysocińskiej (bo o niej mowa) jest fotografia. Postanowiła zatem (wspólnie z Magdaleną Bojańską) organizować warsztaty fotograficzne. Pomysł ten okazał się strzałem w dziesiątkę, bowiem spotkał się on z dużym zainteresowaniem wśród dzieci. Nic dziwnego, to w końcu świetna propozycja kreatywnego i świeżego spojrzenia na fotografię. A w niedalekim czasie planowana jest wycieczka po mieście. Z pewnością z takiego niecodziennego spaceru dzieci wrócą z imponującym oraz robiącym wrażenie „albumem” przykuwających wzrok fotografii.

Jednak, co warte podkreślenia, warsztaty te, to nie tylko nauka robienia ciekawych zdjęć, ale również i pokazanie dzieciom całego procesu ich wywołania, czyli też i praca z aparatem analogicznym. Ponadto pani Adrianna zajmuje się również szeroko rozumianą profilaktyką zdrowotna, choć nie tylko. To właśnie z myślą o bezpieczeństwie i zdrowym stylu życia, organizuje (zresztą wspólnie z innymi nauczycielami) szereg konkursów, spotkań (jak chociażby cieszące się ogromną popularnością te z policją), pogadanek, prelekcji… Trudno wymienić tu wszystkie z tak szerokiego wachlarza propozycji.

Nowym pomysłem, który będzie organizować wspólnie z dziećmi, jest przybliżenie im ginących zawodów. Zatem uczniowie będą mieli okazję (zapewne chętnie z niej skorzystają) poznać prace m.in. garncarza czy wikliniarza. Propozycja jest godna zauważenia, tym bardziej, iż z tymi fachami niedługo dzieci (przynajmniej wszystko na to wskazuje) pewnie będą mogły już zaznajomić się tylko z książek. Natomiast w domowym zaciszu pani Adrianna chętnie oddaje się kulinarnej pasji. Sama przyznaje, że gotowanie sprawia jej wiele przyjemności.

Z ogromną ochotą przygotowuje zarówno te sprawdzone przepisy, jak też entuzjastycznie podchodzi do wszelkich nowości kulinarnych. A jednym i chyba najważniejszym dla niej „jurorem” i jednocześnie wielkim smakoszem jej potraw, jest dziesięcioletnia córka. Zawsze chętnie przygotowuje dla swojej latorośli coś pysznego. Kocha podróże i tą pasją próbuje zarazić (jak na razie z dobrym skutkiem) swoją córkę.

Zawsze chętnie razem wyjeżdżają, by poznawać i odkrywać fajne miejsca. Z tych wycieczek przywożą mnóstwo niezapomnianych przeżyć, a przede wszystkim cieszą się ze wspólnie spędzonych chwil.

Kaczka w pomarańczach

Składniki:
1 kaczka, 4 pomarańcze, 3 łyżki dżemu pomarańczowego, 1 szk. wywaru z kury, 2 łyżki cukru, 1 – 2 łyżki soku z cytryny, 2 łyżki maki ziemniaczanej, 1 płaska łyżka masła, Sól, biały pieprz

Przygotowanie:
Tuszkę kaczki dokładnie umyć, przyprawić solą, pieprzem, pomarańcze dokładnie wyszorować pod bieżącą, gorącą wodą. Wycisnąć sok z jednej pomarańczy, wlać go do środka kaczki, otwór zaszyć, udka obwiązać nitką wzdłuż kuperka, kaczkę ułożyć piersią do dołu na ruszcie piecyka i wsunąć na blaszkę do nagrzanego piekarnika (220 stop. C), na blachę wlać 1 szk. wody i piec kaczkę ok. 1 i 1 godziny. W połowie pieczenia kaczkę obrócić, dołożyć podroby, uzupełnić wodę. Dżem podgrzać i posmarować nim kaczkę na 5 – 10 minut przed końcem pieczenia. Po zakończeniu pieczenia pozostawić kaczkę w piecyku. Sos powstały podczas pieczenia uzupełnić 1 szklanki gorącej wody, zdjąć tłuszcz i dolać rosół do objętości 1 litra. Z drugiej pomarańczy zetrzeć skórkę na drobniutkie wiórka i wycisnąć sok. Cukier stopić w garnku na jasny karmel, rozprowadzić gorącym sosem, wymieszać, dodać sok pomarańczowy i doprawić do smaku solą, pieprzem i sokiem z cytryny. Zagotować. Mąkę ziemniaczaną rozprowadzić odrobiną wody i dodać do sosu. Pozostałe pomarańcze pokroić w cienkie plastry, zanurzyć je na krótko w rozgrzanym tłuszczu. Kaczkę ułożyć na plastrach pomarańczy, podany osobno sos posypać wiórkami skórki pomarańczowej. Smacznego!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

....