TV Polonia w Lądzie

20 listopada, 2009
Podczas telewizyjnej transmisji można było zobaczyć m.in. wójta gm. Lądek Jerzego Kasznię
Podczas telewizyjnej transmisji można było zobaczyć m.in. wójta gm. Lądek Jerzego Kasznię

Transmisja Mszy Świętej z kościoła parafialnego w 70. rocznicę internowania kapłanów
8 listopada – o godz. 13.00 transmitowana była Msza Święta z kościoła parafialnego p.w. NMP i św. Mikołaja w Lądzie, której przewodniczył Jego Ekscelencja Metropolita Gnieźnieński Arcybiskup Henryk Józef Muszyński.

Konferencja Episkopatu Polski w ubiegłym roku podjęła decyzję, aby każda druga niedziela listopada była w Kościele w Polsce Dniem Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Organizatorem tego dnia jest stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. 8 listopada Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym był obchodzony po raz pierwszy i towarzyszyło mu hasło: „Indie”. W Warszawie odbyły się spotkania z Jego Ekscelencją Raphaelem Cheenathem, indyjskim arcybiskupem archidiecezji Cuttack-Bhubaneswar, gdzie w sierpniu 2008 r. doszło do pogromów chrześcijan.

Arcybiskup Henryk Józef Muszyński podczas niedzielnej Mszy Świętej, za pośrednictwem TV Polonia, łącząc się z wiernymi w kraju i na świecie, modlił się za wszystkich cierpiących prześladowania z powodu przynależności do Chrystusa. – Świątynia, w której się znajdujemy była także świadkiem prześladowań. Wczoraj minęło dokładnie 70 lat od zatrzymania bł. Bpa Michała Kozala. Duchowieństwo całej metropolii zebrało się we Włocławku, gdzie biskup został podstępnie resztowany, a potem przywieziony tutaj, do Lądu.

Znajdujemy się w miejscu uświęconym obecnością naszych poprzedników. To jedno z miejsc, gdzie nie tylko bł. Bp Kozal, ale także wielu innych kapłanów, oczekiwało na dalszy bieg swojego życia, zawierzając Bogu trwali pod krzyżem i zostali wysłuchani. Oprawę muzyczną Eucharystii zapewnił chór seminaryjny, schola parafialna i zespół kameralny przyjaciół WSD. Psalm śpiewała Paulina Ciubak. W Liturgii uczestniczyli także księża z okolicznych parafii, starosta słupecki Mariusz Roga i wójt gm. Lądek Jerzy Kasznia.

Kilka faktów:
Biskup Michał Kozal został aresztowany 7 listopada 1940 roku wraz księżmi i seminarzystami zaprowadzono go do więzienia miejskiego we Włocławku. Tam w odosobnieniu przebywał do 16 stycznia 1940r. – rankiem więźniów ciężarówkami przewieziono w nieznanym dla nich kierunku. Tymczasowym przeznaczeniem księży okazał się klasztor pocysterski w Lądzie, powstał tu obóz przejściowy. Wśród internowanych byli profesorowie seminarium, którzy reaktywowali działalność naukową.

W Lądzie seminarzyści ukończyli rok akademicki 1939/40. Pod koniec kwietnia przybył do klasztoru, w ukryciu przed władzami niemieckimi, o. Wigge, werbista, który w największej dyskrecji przywiózł dla Bpa Kozala nominację na administratora apostolskiego diecezji lubelskiej, którą wydał Nuncjusz Apostolski. Watykan w ten sposób zamierzał uwolnić biskupa z internowania. Wszyscy księża zdecydowali się pozostać w Lądzie. 3 kwietnia 1941 roku biskupa Kozala i księży zabrano do obozu w Inowrocławiu. Tam biskup został dotkliwie pobity przez niemieckich żołnierzy już na samym wejściu, gdyż wyróżniał się spośród innych księży piuską na głowie.

Po kilu dniach bpa Kozala wraz z grupą księży przewieziono do obozu w Dachau – 25 kwietnia 1941 r. przekroczył bramę obozu, otrzymał numer 24544. Wycieńczony ciężką pracą, potem chorobą, zmarł 26 stycznia 1943r. po podaniu przez obozowego sanitariusza, zastrzyku śmierci. Rodzinę powiadomiono, że Michał Kozal zmarł na tyfus, a jego ciało skremowano 30 stycznia. Biskup Michał Kozal jako męczennik za wiarę został wyniesiony do chwały ołtarzy przez Jana Pawła II 14 czerwca 1987r. w Warszawie.

(opr. K.Rybicka na podst. „Mistrz Męczenników Bp Michał Kozal” ks. Tomasza Kaczmarka)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *