Myśleliśmy, że będzie trudniej

23 listopada, 2009
Próbna matura z matematyki
Próbna matura z matematyki

Próbna matura z matematyki
Tegoroczni maturzyści to pierwszy rocznik po ponad 25-letniej przerwie, który będzie obowiązkowo zdawał na maturze pisemny egzamin z matematyki. Przez ćwierć wieku nie trzeba było zdawać matematyki na maturze. Humaniści byli zadowoleni. Jednak tegoroczni maturzyści od matematyki już się nie wywiną. Do maja tylko kilka miesięcy.

Ministerstwo Edukacji Narodowej wspólnie z Centralną Komisją Egzaminacyjną, chcąc pomóc uczniom przygotować się do tego egzaminu, zorganizowały wtorkową próbę. 3 listopada do próbnego egzaminu maturalnego z matematyki przystąpiło ponad 400 tys. uczniów, czyli około 95 proc. tegorocznych maturzystów. Odwiedziliśmy maturzystów z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Słupcy. Zdania uczniów, co do stopnia trudności matematycznych zadań, były podzielone, jednak zdecydowana większość zdających oceniła egzamin jako stosunkowo prosty. – Myśleliśmy, że będzie trudniej.

Najtrudniejsze oczywiście były zadania otwarte. Mieliśmy także pewien problem w odnalezieniu potrzebnych wzorów w nowych tablicach – musimy to poćwiczyć, nauczyć się jak ich używać, by na majowej maturze nie marnować czasu na poszukiwania. Zamknięte były w miarę proste, jak się znało konieczny wzór, to dało się odpowiedzieć. – Zadania zamknięte były zdecydowanie łatwiejsze, nawet można „strzelić”, a nóż się uda.

– Dla mnie matematyka jest problemem i już, ale trzeba zaliczyć. Mam nadzieję, że dam radę osiągnąć 30%. Uczniowie rozwiązywali test na poziomie podstawowym, który będzie obowiązkowy dla wszystkich zdających w maju. Na egzaminie maturzyści poza arkuszami egzaminacyjnymi dostali też specjalnie opracowane dla nich tablice matematyczne. Ta próba to nie tylko sprawdzian dla młodzieży, ale też dla nauczycieli i systemu egzaminacyjnego.

Podczas próbnego egzaminu wszystko odbywało się tak, jak na prawdziwym. Dyrektorzy szkół z samego rana otrzymali, od specjalnie wynajętych przez CKE kurierów, arkusze egzaminacyjne zapakowane w tzw. bezpieczne koperty. Próbny egzamin rozpoczął się – tak jak prawdziwy – o godzinie 9, trwał 170 minut. Prace maturzystów zostały zakodowane, a sprawdzać je będą egzaminatorzy z okręgowych komisji egzaminacyjnych. Na potrzeby egzaminu z matematyki przeszkolono 4 tys. egzaminatorów.

Podobnie jak w latach ubiegłych, wiosną 2010 r. maturzyści będą musieli obowiązkowo zdawać egzaminy: z języka polskiego (część pisemna i ustna) i języka obcego nowożytnego (część pisemna i ustna). Obowiązkowy egzamin z matematyki będzie egzaminem tylko pisemnym. Wszyscy maturzyści przystępujący do obowiązkowych egzaminów pisemnych będą musieli je zdawać na poziomie podstawowym, a chętni także na poziomie rozszerzonym.

Egzaminy z danego przedmiotu z obu poziomów przeprowadzane będą tego samego dnia – rano z poziomu podstawowego, po południu z poziomu rozszerzonego. W roku szkolnym 2009/2010 egzaminacyjna sesja maturalna rozpocznie się 4 maja i potrwa do 28 maja. Egzamin pisemny z matematyki odbędzie się 5 maja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *