Zespół suchego oka

31 maja, 2013

Ponad 50 % Polaków ma problemy z narządem wzroku. Najczęstszymi objawami podrażnienia są: zaczerwienienie, pieczenie, uczucie ciała obcego pod powiekami, zmęczenie narządu wzroku, spadek ostrości widzenia, uczucie suchości, światłowstręt lub ból oczu.

Ważną rolę w rozwoju podrażnień odgrywają zmiany w składzie i strukturze tzw. filmu łzowego, czyli substancji pokrywającej oko. Mało kto zdaję sobie sprawę, jak bardzo nieodzownym dla zdrowia oka preparatem są łzy. Jest to złozona substancja: jej pierwsza część składa się ze śluzu – to dzieki niemu łzy trzymają się powierzchni oka. Następna warstwa, środkowa, to część wodnista, w której jest rozpuszczony tlen, nieodzowny dla rogówki.

W warstwie tej rozpuszczone są substancje antybakteryjne, które chronią oko przed zakażeniami z zewnątrz. Trzecia, zewnętrzna ,cienka warstwa zawiera tłuszcz, który ma za zadanie ograniczać odparowywanie wody z łez. Pełni ona także funkcję natłuszczającą , zmniejszającą tarcie. Łzy, aby spełniać dobrze swoją funkcję powinny być w ciągłym ruchu, czyli obmywać najbardziej zewnętrzną część gałki ocznej: spojówkę i rogówkę. Ponieważ mniej mrugamy, np. Podczas pracy przy komputerze, jazdy samochodem lub czytania książek, powierzchnia naszej gałki ocznej ulega wówczas przesuszeniu. Wysychanie filmu łzowego może prowadzić do wystapienia zespołu suchego oka i związanych z nim problemów : pogorszenia widzenia, uszkodzenia i owrzodzenia rogówki, większej podatności na infekcję.

Leczenie zespołu suchego oka (lekarz może go zdiagnozować za pomocą specjalnego testu),polega na przyjmowaniu kropli do oczu tzw. sztucznych łez, praktycznie do końca życia. Cżęstotliwość dawkowania tego preparatu zależy od stopnia zaawansowania choroby, można go podawać nawet co dwie godziny. Na rynku farmaceutycznym jest w tej chwili bardzo wiele preparatów do oczu, każdy z pacjentów może sobie wybrać ten, który będzie mu najlepiej służył. Krople należy aplikować tak, aby końcówka kroplomierza nie dotykała do brzegu powieki. Po podaniu kropli pojemnik trzeba koniecznie szczelnie zamknąć. Najwygoniej jest go trzymać zawsze pod ręką i aplikować w razie potrzeby.

Same krople to za mało, należy też dbać o odpowiednią wilgotość i temperaturę w miejscu pracy. Oprócz oświetlenia punktowego potrzebne jest również oświetlenie ogólne, które zapobiega przemęczeniu mięśni regulujących rozwarcie źrenicy. Oczy nie lubią też dymu papierosowego i klimatyzacji. Bardzo istotne jest, aby zwrócić uwagę na okres przydatności kropli po otwarciu, są preparaty, których nie należy stosować po trzech miesiącach od otwrcia kroplomierza oraz takie, których ten okres wynosi 30 dni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *