Alergiczny nieżyt nosa – podział i profilaktyka

10 kwietnia, 2010

Alergiczny nieżyt nosa jest najczęściej występującą chorobą alergiczną która dotyka szacunkowo ok. 10-20% osób w populacji. Tradycyjnie alergiczny nieżyt nosa dzielony jest na sezonowy i całoroczny.

Pierwszy z nich popularnie zwany pyłkowiną, dotyczy chorych uczulonych na pyłki roślin (drzew, traw, krzewów). U osób tych objawy występują w okresie pylenia (od lutego/marca – gdy zaczynają pylić drzewa do września – gdy pylą chwasty) przy czym w naszej strefie klimatycznej szczyt objawów występuje w maju i czerwcu (gdy pylą trawy).

Natomiast całoroczny alergiczny nieżyt nosa dotyczy głównie osób uczulonych na alergeny kurzu domowego i jego główny składnik – roztocze kurzu domowego. W tym przypadku do zaostrzeń choroby dochodzi w miesiącach chłodnych, sprzyjających długiemu przebywaniu w domu. Innym źródłem alergenów całorocznych są pleśnie, grzyby, czy karaluchy. Wielu chorych uczulonych jest również na alergeny zwierzęce (kota, psa, świnki morskie…).

W ostatnich opracowaniach światowych ekspertów alergologii, przy współpracy WHO przedstawiono nowy podział alergicznego nieżytu nosa na okresowy i przewlekły. Za kryterium graniczne „przewlekłości” przyjęty został okres czterech tygodni. Dokonano również podziału nieżytów nosa pod względem ciężkości objawów (upośledzenie funkcjonowania pacjenta w czasie dnia i nocy) na typ łagodny oraz umiarkowany i ciężki.

Postępowanie profilaktyczne w alergicznych nieżytach nosa można podzielić na prewencję pierwotną i wtórną. Pierwszy rodzaj prewencji stosowany jest w przypadku osób zdrowych obarczonych podwyższonym ryzykiem choroby alergicznej np. obciążenie rodzinne, występowanie we wczesnym dzieciństwie skazy atopowej. W tym przypadku profilaktyka polega na unikaniu zanieczyszczeń i narażania się na alergeny zwierząt (głównie futerkowych). Prewencja wtórna dotyczy osób chorujących na alergiczny nieżyt nosa i polega na eliminacji lub redukcji kontaktu z alergenem.

U osób cierpiących na alergiczny nieżyt nosa nieodzowne jest leczenie farmakologiczne, które postaram się przybliżyć następnym numerze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *