Atak szerszenia!

24 lipca, 2012

Dotarła do nas informacja, że na przełomie czerwca i lipca prawdziwy dramat rozegrał się w małej wsi pod Powidzem. Mężczyzna podczas prac wokół swojego domu został użądlony przez szerszenia. Od niemal miesiąca mieszkaniec Polanowa jest w śpiączce.

Z tego co się dowiedzieliśmy dramat w Polanowie rozegrał się na przełomie czerwca i lipca. Dorosły mieszkaniec wsi kosił trawę wokół swojego domu. Nagle z trawy wprost na niego wyleciał szerszeń. Mężczyzna trafił do szpitala. Udaliśmy się do rodziny poszkodowanego. Jego żona nie chce udzielać nam szczegółowych informacji, bo jak twierdzi – to niczemu nie pomoże.

„Jest ciągle w ciężkim stanie. Wobec tego co się wydarzyło nie chcemy być na afiszach. Nigdy z mężem nie pchaliśmy się na usta ludzi, dlatego nie chcę udzielać więcej informacji. Ja dosyć już się naopowiadałam, a to nic się nie zmienia.” – powiedziała nam żona mężczyzny. „Mój mąż jest cały czas w śpiączce.” – dodała kobieta.

O użądleniu szerszenia dowiedzieliśmy się od znajomych poszkodowanego. Koledzy życzą mu powrotu do zdrowia i sami chcą wiedzieć, czy mężczyzna wyjdzie ze szpitala…

NIE SĄ AGRESYWNE
Długość ciała królowej (samica) 25– 35 mm, samca 21–23 mm, a robotnicy 17–24 mm. Owad ma ubarwienie zmienne, zależne od regionu, w którym żyje, płci i stopnia rozwoju. Forma typowa dla obszaru Polski ma tułów czarny w rude plamy,odwłok brunatny w czarne pasy. Głowa szerszenia zaopatrzona jest w silne żuwaczki, z dobrze widocznym żółtym rysunkiem. Według ekspertów jad szerszenia nie jest bardziej szkodliwy od jadu chociażby os.

„Chyba, że występuje reakcja alergiczna” – przestrzegają lekarze. „Jad szerszeni europejskich jest porównywalny z jadem pszczół i os, zawiera jednak nieznacznie większą dawkę toksyn. Doniesienia o kilku użądleniach zabijających dorosłych ludzi są zazwyczaj nieprawdziwe – jeżeli nie występuje reakcja alergiczna.” – twierdzą znawcy.

Więcej we wtorkowym wydaniu „Gazety Słupeckiej”.

  1. piszecie bzdury w artykule, osiem dorosłych szerszeni może zabić konia po użądleniu i zostawieniu żądła, atakują i żądlą samice, szerszenie są bardzo agresywne i szkodliwe dla pszczół, po ich odwiedzinach w ulu nie ma tam już żadnej żywej pszczoły. Tak, że lepiej gniazdo szerszeni omijajcie z daleka, jak nie chcecie tak skończyć pomimo tego, że nie macie uczulenia na jad tego szkodnika

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *