Badania profilaktyczne

20 grudnia, 2016

loga

Badania profilaktyczne to badania, które wykonujemy, by monitorować nasz stan zdrowia, co znaczy, że powtarzamy je w regularnych odstępach czasu, pomimo tego, że nie obserwujemy żadnych niepokojących objawów. Powtarzalność badań umożliwia wykrycie choroby we wczesnym okresie zaawansowania, a tym samym daje realną szansę na szybkie postawienie diagnozy i skuteczne leczenie. Zasada ta dotyczy również takich chorób jak nowotwory złośliwe piersi i szyjki macicy.

Badania profilaktyczne piersi i szyjki macicy adresowane są do kobiet z grupy największego ryzyka zachorowania z powodu wieku.

Zachorowaniem na raka piersi zagrożone są przede wszystkim kobiety w wieku 50-69 lat i właśnie z myślą o ich zdrowiu realizowany jest program mammograficznych badań profilaktycznych, z którego mogą i powinny korzystać, wykonując badanie co dwa lata. Mammografia cyfrowa umożliwia wykrycie nawet bardzo niewielkich, niewyczuwalnych dotykiem, zmian w piersiach. Polega na wykonaniu zdjęcia rentgenowskiego piersi w sposób bezpieczny, to znaczy z zastosowaniem niskiej dawki promieniowania. Wykonanie badania mammograficznego w mammobusie wyposażonym w cyfrowy aparat pozwala na uzyskanie obrazu takiej samej jakości, jak w przypadku cyfrowego aparatu stacjonarnego.

W powiecie słupeckim bezpłatne badania mammograficzne w mammobusie Ośrodka Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów S.A. z Poznania można wykonywać w terminach podawanych mieszkankom gmin w specjalnych ogłoszeniach.

Rejestracja telefoniczna na badana w mammobusach: 61/855-75-28; 61/851-30-77, oraz 800-160-168

Profilaktyczną mammografię i cytologię można wykonywać od poniedziałku do piątku w Ośrodku Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów w Poznaniu, ul. Kazimierza Wielkiego 24/26 (rejestracja telefoniczna 61/850-13-27), a samą cytologię w Centrum Diagnostyki Ginekologia Położnictwo USG w Poznaniu, Plac Spiski 1
(rejestracja telefoniczna 61/847-97-87)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *