Basen to luksus czy konieczność?

21 lutego, 2011
Radny Zygmunt Zieliński uważa, że lokuje się 1 milion zł w niepewną inwestycję jaką jest kryta pływalnia w Słupcy.
Radny Zygmunt Zieliński uważa, że lokuje się 1 milion zł w niepewną inwestycję jaką jest kryta pływalnia w Słupcy.

Zygmunt Zieliński jest przeciwny budowie krytej pływalni
Dwa niezwykle ważne dokumenty do uchwalenia – Wieloletnia Prognoza Finansowa Powiatu Słupeckiego na lata 2011 – 2025 oraz budżet powiatu słupeckiego na 2011 r. zdominowały obrady V sesji Rady Powiatu Słupeckiego (11.02.). Zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami nie było problemu z uchwaleniem obu uchwał. Mająca większość w gremium koalicja PSL i PiS przegłosowała oponentów. Budżet jest jednak skromny. Realizowane będą trzy inwestycje: przebudowa ul. Kopernika, budowa drogi Giewartów – Ostrowite, partycypacja w kosztach budowy krytej pływalni zamiast wcześniej planowanych 2 mln zł wyniesie 1 mln zł.

Odnosząc się do obu spraw radny Czesław Dykszak (SLD) przyznał, że sytuacja finansowa powiatu mocno go zaniepokoiła. „Na Komisji Budżetu, Finansów, Rozwoju Gospodarczego i Promocji głosowałem za. Niemniej jednak sytuację uważam za katastrofalną!” – nie szczędził słów krytyki – „W przypadku nie zwiększenia dochodów możemy się pożegnać z inwestycjami. Stan dróg powiatowych pozostawia wiele do życzenia. Sytuację może poprawić sprzedaż majątku ale uważam, że nie rozwiąże to istniejącego złego stanu.”

Opowiadał się, za wystąpieniem do rządu o zwiększenie dotacji na drogi. Subwencje drogowe dla powiatów są o 1 mniejsze niż dla samorządów gminnych. Zdaniem radnego doprowadziło to do istniejącego stanu fatalnej infrastruktury drogowej. Proponował staroście słupeckiemu robocze spotkanie w tej sprawie.

„Jeśli utworzono powiaty i liczy się na cud boży to jest niewyobrażalne!”- dodał radny Dykszak. Poddał pod rozważania celowość powstania krytej pływalni w Słupcy. „Jestem przeciwny tej inwestycji!” – stwierdził. – „Nie wiem, czy nie bardziej celowe było by pobudowanie małych basenów przy istniejących halach sportowych”. W podobnym tonie wypowiadał się radny Zygmunt Zieliński.

„Analizując budżet widać jak wyciska się na nim piętno zadłużenia. Brak jest poczynań wyjścia z kryzysu. Lokuje się 1 mln zł w niepewną inwestycję jaką jest pływalnia. Niesie ona ze sobą wielkie obciążenie. Nie chodzi tu o kwestię wybudowania lecz utrzymania. Tego typu obiekty są nierentowne. Nie samofinansują się. Mamy zaledwie jedenaście procent dobrych dróg powiatowych. Brakuje dróg, ścieżek rowerowych a my dajemy pieniądze na luksusową inwestycję. Z całym szacunkiem jestem przeciwny! Jesteśmy tu po to, by pięć razy jedną złotówkę obejrzeć zanim ją wydamy!” – wyliczał radny Zygmunt Zieliński.

„Zdaję sobie sprawę, że projekt budżetu nie spełnia wszystkich oczekiwań” – bronił swego stanowiska starosta słupecki Mariusz Roga (PSL). Projekt budżetu poparł również Klub Radnych PSL.

Murem za nim stanął koalicjant PiS „Mimo pojawiających się głosów, że powiatu słupeckiego nie stać na utrzymanie pływalni, chcę jednak powiedzieć z całą stanowczością, że taki obiekt nie jest już traktowany jako oznaka luksusu, ale absolutna konieczność i dlatego musimy podjąć to ryzyko i postawić razem z miastem, a być może także w porozumieniu z innymi gminami wreszcie obiekt, o którym marzą mieszkańcy całego powiatu.” – oświadczył członek Zarządu Powiatu Słupeckiego Waldemar Miernik (PiS) – „Tegoroczny budżet należy do pierwszego, nad którego realizacją czuwać będzie koalicja PSL – PiS. Mam nadzieje, że połączenie dwóch partii programowo nastawionych na poprawę życia mieszkańców miasta będzie akurat tym, czego potrzebuje powiat słupecki”.

Szybką ripostę z pewną dozą ironii przygotował radny Zygmunt Zieliński – „Pozwoli pan, że zadam retoryczne pytanie – skąd pan tak trafnie wie – o czym ja marzę?” Sala zareagowała gromkim śmiechem. Projekt tegorocznego budżetu poparł również Klub Radnych PSL.

Dochody budżetu roku 2011 wyniosą: 68.694.901 zł, z tego: bieżące 56.167.859 zł, majątkowe 12.527.042 zł.

Wydatki ukształtują się na poziomie 74.658.225 zł z tego: bieżące 55.482.346 zł, majątkowe 19.175.879 zł.

Deficyt w kwocie 5.963.324 zł zostanie sfinansowany kredytami.

DZIURA W DZIURZE
Bez większych już emocji radni przyjęli uchwały w sprawach zatwierdzenia do realizacji projektów finansowanych ze środków unijnych „Angielski na co dzień”, „Pierwsza pomoc” realizowanych w ZSE im. M. Jackowskiego w Słupcy, zmiany w statucie SPZOZ w Słupcy, planów pracy Rady Powiatu i komisji stałych na rok bieżący. Atmosferę podgrzało nieco wystąpienie mieszkańca Cienina Zabornego Jana Maniaka. Wnioskował przed wysoką radą osobiście, bo radnego z tamtego terenu jak sugerował doprosić się nie może o wycinkę drzew na drodze od krajówki. Zagrażają one bezpieczeństwu zarówno osób idących z przystanku autobusowego, dzieci podążających do szkoły jak i ruchu kołowego. Wąska droga utrudnia minięcie się dwóch samochodów wielkogabarytowych. Rosnące blisko niej drzewa uniemożliwiają ewentualną „ucieczkę” na pobocze. Wiele interpelacji odnosiło się do złego stanu dróg. Na potwierdzenie można przytoczyć słowa radnego Bogdana Jastrzębia (PSL) „Dziury są wszędzie. One są wszędobylskie i to na odcinku całego powiatu” – mówił.

Postulowano także o kwestię: udrażniania rowów, wycinki przydrożnych krzewów, gałęzi drzew, założenia barier sprężystych na rozwidleniu dróg Pępocin – Kamień, poprawę komunikacji autobusowej z Orchowa i Powidza w kierunku Słupcy i z powrotem. Interpelujący w tej sprawie radny Czesław Dykszak (SLD) proponował rozważyć możliwość powstania transportu typu bus.

•••

Tak swoją drogą ciekawe co o powstaniu krytej pływalni w Słupcy myśli społeczeństwo? Czy to jest luksus czy konieczność?

  1. kurde no ludzie rozejrzyjcie sie w koło ! bardzo wiele osób w naszym miesice nie ma pracy do garka nie ma co wlozyc a wy chcecie basen budowac dla kogo ?

  2. kurde no ludzie rozejrzyjcie sie w koło ! bardzo wiele osób w naszym miesice nie ma pracy do garka nie ma co wlozyc a wy chcecie basen budowac dla kogo ? za co go utrzymamy jak juz budrzet nie wyrabia a co dopiero z basenem ? czy nie lepiej sie skupic na pozyskaniu jakis inwestorów dla miasta którzy by wybudowali jakies fabryki skusic ich jakimis dobrymi warunkami typu zwolnienie od poatkow na jakis okres no nieiwem sa pewnie jacys fachowcy w UM i Starostwie którzy sie orientuja jak to rozwiazac ? panowie prosze was przestancie robic polityczke a zacznijcie moze tak troche myslec bardziej racjonalnie i nie pod publike no bo zastanówmy się po co nam ten basen skoro na nieiwele osób go stac – szkoły – powie ktos no tak ale za co te szkoly wysla uczniów skoro i tak chyba sie ledwo utrzymują i sa finansowane przez samorządy ? panowie i panie naprawde moze odlożyc trzeba na jakis czas plan budowy basenu rewitalizacji rynku i wszystkie siły skupic na zdobyciu jak wczesniej napisalem – inwestorów

  3. A gdzie mądralo te inwestory mają inwestować?? Nie zauważyłeś ,że jakieś barany uchwaliły, że gmina miejska i gmina wiejska Słupca to odrębne podmioty??? Miasto może mieć najlepszych ludzi pomysły ale to jej wysokość Grażyna Kazuś ma hektary potrzebne inwestorom tylko od lat nie ma pomysłu i ludzi ,którzy te pomysły mogą realizować , jeśli znasz wyjście z tej sytuacji to podaj wszyscy skorzystamy.
    Basen podniesie jakość życia mieszkańców przyczyni się do poprawy kondycji naszych dzieci.

  4. nie wiedzialem o tym ze to sie dzieli w takim razie moze wystarczy się porozumiec miedzy gmina a miastem czy jakos tam nieiwme wydaje mi sie ze to jest mozliwe ze wystarczy tylko chciec… a jesli chodzi o kondycje naszych dzieci tez mi na niej zalezy ! a czy podnosic ja moze tylko basen ??? moze wiecej spacerów i mniej zwolnien z w-fu 🙂 i mniej komputera 🙂 – pozdrawiam ludzie poprostu dobra chęć i bedzie dobrze mniej polityki wiecej myslec o ludziach 🙂

  5. niemoge czytac jak niektorzy pisza ze „poco ten basen”to chyba ci co sie niechce im d..y z miejsca ruszyc,wlasnie dzieci jak i dorosli by mialy wiecej ruchu i byloby gdzies mozna spedzic fajnie czas
    budowac,budowac,i to w tej duzej wersji a nie zeby moze za pare lat znowu dobudowywac,naturalnie jest to bardzo duza inwestycja ale ona sie bedzie splacala przez lata i mieszkancy Slupcy i okolic beda za to bardzo wdzieczni..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *