Będzie drugi Kuwejt?

Będzie drugi Kuwejt?
8 listopada, 2011
Będzie drugi Kuwejt?
Będzie drugi Kuwejt?

Nadzieja dla gminy
Burmistrz Pyzdr na czwartkowej sesji zdał raport dotyczący poszukiwań gazu na terenie gminy. Jak się dowiedzieliśmy, prowadzone pomiary wykazały, że w kilku miejscowościach prawdopodobnie znajdują się spore złoża gazu naturalnego dobrej jakości. To wielka szansa dla Pyzdr.

Przewodnicząca rady w Pyzdrach nawet w luźnych rozmowach między radnymi podkreśla, że gaz to dla Pyzdr wielka szansa na rozwój. Gdy na sesji wywiązał się temat finansów i pomysł zakupienia nowego laptopa przewodnicząca zażartowała, że: „Jeśli w Pyzdrach będziemy mieli drugi Kuwejt, będziemy mogli sobie na wszystko pozwolić.”

Nadzieje dla Pyzdr płyną z gazu, który prawdopodobnie znajduje się na terenie gminy. Pomiary prowadzone są już w trzecim miejscu, a jak się nieoficjalnie mówi, złoża są naprawdę pokaźne. Po sesji spytaliśmy przewodniczącą o szczegóły prowadzonych badań na terenie gminy. Niestety zbyt wiele szczegółów nie nie usłyszeliśmy. „Były już robione dwa odwierty, na styczeń zaplanowany jest kolejny.” – mówi nam przewodnicząca Elżbieta Kłossowska.

Gaz, który występuje na terenie gminy nie jest gazem łupkowym, lecz naturalnym. „Złoża są większe niż te odkryte w Środzie Wielkopolskiej. Jeśli dojdzie do wydobywania tego gazu to naprawdę będziemy mieli tutaj Kuwejt.” – z uśmiechem podkreśla Kłossowska.

Dowiedzieliśmy się, że odwiert prowadzony w Pietrzykowie jest zablokowany, ale do tego odwiertu jeszcze się powróci. „Nie jest to sprawa zamknięta. Tam złoża są na pewno, ale prawdopodobnie głębiej.” – usłyszeliśmy od przewodniczącej rady. Duże złoża gazu naturalnego mają znajdować się w okolicach Modlicy i Lisewa.

Czy Pyzdry mają szansę na drugi Kuwejt? „Obecnie w gminie wprowadzony jest program oszczędnościowy. Przymierzamy się do budowy nowego przedszkola i musimy zaciskać pasa. Ale gdyby wydobycie gazu było prowadzone na terenie naszej gminy, czym byłby dla nas np. zakup laptopa?” – mówi z nadzieją Elżbieta Kłossowska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *