Bezpłatne badania mammograficzne. Zbadaj się!

30 stycznia, 2018

W trosce o zdrowie mieszkanek Wielkopolski zachęcamy wszystkie Panie w wieku 50-69 lat do udziału w bezpłatnych profilaktycznych badaniach mammograficznych.

Profilaktyczne badania mammograficzne przeznaczone są dla kobiet, które nie zauważyły u siebie żadnych niepokojących zmian (np. wyczuwalne zgrubienie w piersi, ból, wyciek z brodawki, zmiana wyglądu skóry itp.) oraz u których wcześniej nie zdiagnozowano nowotworu złośliwego piersi. Badanie takie umożliwia wykrycie nawet bardzo niewielkich, niewyczuwalnych dotykiem, zmian w piersiach. Istotne jest, aby kobiety w wieku, w którym najczęściej diagnozowane są nowotwory piersi, czyli pomiędzy 50 a 69 rokiem życia, zgłaszały się na badania mammograficzne regularnie co dwa lata, a jeden raz w miesiącu znalazły czas na samodzielne sprawdzenie, czy w piersiach nie wystąpiły zmiany, których nie było wcześniej.

Dla kobiet, które po ukończeniu 50. roku życia nie zgłosiły się na badanie, zaproszenie na profilaktyczną mammografię do Ośrodka Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów w Poznaniu oraz do pracowni w jednym z mammobusów OPEN, przy najbliższym jego postoju, pozostaje ciągle aktualne.

W celu ułatwienia mieszkankom Wielkopolski dostępu do badań bezpłatne badania profilaktyczne prowadzone są w mammobusach – mobilnych pracowniach na terenie całego województwa. O przyjeździe do danej miejscowości będą informowały specjalne plakaty.

Dodatkowo wszystkie Panie w wieku 25-59 lat zachęcamy także do regularnego wykonywania bezpłatnych profilaktycznych badań cytologicznych.

Najbliższe bezpłatne badania w powiecie słupeckim:
Mammobus: Słupca – 7.03.2018, Strzałkowo – 21.03.2018, Powidz – 30.03.2018
Cytobus: Strzałkowo – 26.02.2018, Zagórów – 26.02.2018

Szczegółowe informacje o profilaktyce oraz o terminach i miejscach warsztatów edukacyjnych i postoju mammobusu lub cytobusu – www.openbadania.pl

Wszystkie Panie, które chciałyby skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych w cytobusie lub mammobusie, ale nie mają z kim zostawić dziecka lub osoby dorosłej, którymi się opiekują proszone są o przekazanie takiej informacji podczas rejestracji na badanie. Istnieje możliwość zapewnienia bezpłatnej opieki nad osobą zależną na czas badania, którą będzie sprawować pielęgniarka lub położna.

Rejestracja telefoniczna na badania w mammobusie i cytobusie: 61 855 75 28, 61 851 30 77 oraz 609 000 082.

Profilaktyczną mammografię i cytologię można wykonać od poniedziałku do soboty w Ośrodku Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów w Poznaniu, ul. Kazimierza Wielkiego 24/26 (rejestracja telefoniczna: 61 851 86 31), a samą cytologię w Centrum Diagnostyki Ginekologia Położnictwo USG w Poznaniu, Plac Spiski 1 (rejestracja telefoniczna: 61 847 87 27).

Zapraszamy i zachęcamy do wykonywania badań!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *