Burmistrz odpowiada mieszkańcom Torowej
Interwencja czytelników
Kilka tygodni temu informowaliśmy o proteście mieszkańców ulicy Torowej, którzy próbują walczyć o utwardzenie nawierzchni drogi przy której mieszkają. Po skierowaniu pisma do Urzędu Miasta burmistrz Michał Pyrzyk odpowiadział mieszkańcom.
Sprawą zajęliśmy się gdy do naszej redakcji przyszła mieszkanka ulicy Torowej z prośbą o interwencję. Chodziło o straszny stan nawierzchni, który nie dawał żyć mieszkańcom. Przejeżdżające przez wąską ulicę ciężarówki, podczas remontu przejazdu kolejowego, wzbijały ogromne tumany kurzu w powietrze.
Jak mówiła nam wtedy Krystyna Kupaj,mieszkanka ulicy Torowej: „Przejazd kolejowy jest zamknięty, a naszą ulicą nie powinni puszczać ani samochodów osobowych, ani ciężarowych. Któryś z tirów uszkodził mój płot. Przy drodze leżał wielki głaz, to leży teraz kilka metrów dalej w rowie. Wzywaliśmy policję, ale oni nic nie mogą zrobić. Kurz jest taki, że nie da się żyć! Ani wyjść z domu, ani okna otworzyć. Jak otworzymy okno to mamy w domu Sajgon.”
Kilka rodzin z ulicy Torowej wystosowało pismo do burmistrza, aby zajął się sprawą rozjeżdżanej drogi. 7 lipca burmistrz odpowiedział na apel mieszkańców.
Jak czytamy w oświadczeniu Michała Pyrzyka: „W odpowiedzi na pismo z dnia 16.06.2010r. Dotyczące przeprowadzenia remontu lub utwardzenia całego odcinka ulicy Torowej uprzejmie informuję: Ulica Torowa ma charakter drogi polnej o nawierzchni gruntowej. Po przeprowadzeniu wizji lokalnej stwierdzono, że ww. ulica jest utwardzona żużlem wielkopiecowym (szlaką) na długości zabudowań od strony ulicy Pyzdrskiej oraz Sienkiewicza. Jednocześnie chcę dodać, że nie tylko ulica Torowa posiada nawierzchnię gruntową, lecz tego typu nawierzchnie posiada szereg dróg i ulic w centrum miasta o bardziej zwartej zabudowie m.innymi: ulica Przemysła II, Jana Kazimierza, Władysława Łokietka, Szeluty, Parkowa, Asnyka. Obecnie zakres prac jaki może być wykonany na ulicy Torowej, może się ograniczyć do wyrównania i wyprofilowania jej nawierzchni sprzętem mechanicznym tj. równiarką. Ponadto informuję, że ulica Torowa nie należy do Gminy Miejskiej Słupca, lecz stanowi własność Skarbu Państwa, natomiast użytkownikiem wieczystym są Polskie Koleje Państwowe S.A. w Warszawie. Oznacza to, że dopiero po regulacji stanu prawnego tj. przejęcia tej drogi przez samorząd Miasta Słupca będą możliwe dalsze działania tj: projekt budowlany, w dalszej kolejności budowa drogi.”
Pozostaje więc jedynie czekać na dalsze kroki Urzędu Miasta w kwestii regulacji stanu prawnego drogi.