Chce golić i strzyc brody

31 maja, 2016

17-letni Szymon Olek z Młodojewa, uczeń słupeckiego Zespołu Szkół Zawodowych odniósł wielki sukces. W prestiżowych mistrzostwach fryzjerskich o Puchar Ziemi Nadodrzańskiej 2016, które odbyły się we Frankfurcie nad Odrą zajął drugie miejsce. Szymon uczy się zawodu pod okiem wielkiego mistrza Adama Szulca z Poznania. Od początku chciał się kształcić pod jego bokiem.

– Przeglądając kiedyś facebooka przypadkowo trafiłem na filmiki prezentujące pracę znakomitego poznańskiego fryzjera Adama Szulca, który opowiadał o swojej pracy z takim zaangażowaniem, że od razu zechciałem zostać fryzjerem męskim. Ale tylko wtedy gdy będę miał możliwość nauki pod okiem najlepszego rzemieślnika w Polsce – mówi Szymon, zdradzając jak trafił do prestiżowego zakładu fryzjerskiego w stolicy Wielkopolski.

Szymon Olek zdołał przekonać mistrza Adama Szulca by ten uczył go zawodu. – Tak więc sznytu fryzjerskiego uczę się w Poznaniu i jestem bardzo wkręcony w zajawkę barberską z trzema podstawowymi usługami w zakładzie które wykonujemy. Techniki, których się uczę to: pełne golenie twarzy na mokro, strzyżenie i pielęgnacja brody oraz strzyżenie włosów – mówi mieszkaniec Młodojewa.

Szymon-Olek-podczas-pracyCo to takiego zajawka barberska? To jest m.in. to czym się w tej chwili zajmuje Adam NERGAL Darski, który w uzupełnieniu swojej muzycznej kariery postanowił założyć tzw. barber shop, czyli elegancki zakład fryzjerski specjalizujący się w strzyżeniu i goleniu mężczyzn. Co ciekawe, w pewien sposób „powtórzył” historię. Według niektórych źródeł to właśnie pieśniarz, rodem z Bagdadu, założył w południowej Hiszpanii, już w 840 r. n.e., pierwszy salon piękności dla panów.

– 36 lat żyłem w takiej nieświadomości! Ja nie wiedziałem, co to jest barber shop, większość Polaków pewnie też tego nie wie, ale nasza inicjatywa jest też po to, by ludzi uświadamiać i inspirować. Pokazać, czym jest barbering i że jest to piękna kultura, w Polsce skutecznie wyrugowana przez komunę. Bo za komuny nie wypadało, by ludzie pracy dbali o siebie, wydawali ciężko zarobione pieniądze na stylizowanie fryzur. Najlepiej, żeby facet był uwalany błotem i gnojem, i tak samo budował nową Polskę. Barber shop to szacunek do samego siebie, a komunizm zabijał szacunek do ludzi – w ogóle do wszystkiego oprócz partii – mówi Nergal.

Dziś barber shopy na całym świecie przeżywają renesans. Właśnie w jednym z takich zakładów zawodu uczy się Szymon Olek z Młodojewa.

– Od samego początku wiedziałem, że fryzjerstwo męskie jest dla mnie. Mimo wielu nacisków różnych osób aby uczyć się fryzjerstwa damskiego, nie poddałem się i wiem czego chcę – mówi Szymon Olek.

Od września uczeń słupeckiej zawodówki razem z Adamem Szulcem przenosi się do nowego barbershopu w Poznaniu tylko dla mężczyzn. – Będzie to lokal o wspaniałym klimacie i wystroju, gdzie będzie również akademia – opowiada. Konkurs we Frankfurcie to wielka impreza. W trakcie mistrzostw odbył się również konkurs międzynarodowy, którego organizację wspierała Izba Rzemieślnicza we Frankfurcie nad Odrą – Region Brandenburgii Wschodniej. Szymon odniósł w nim bardzo duży sukces. W konkurencji fryzury męskiej , wykonane przez Szymona strzyżenie i modelowanie „hard part”, zagwarantowało mu drugie miejsce.

– Konkurs miał wiele konkurencji. W tej, w której brał udział nasz team polegał na przygotowaniu użytkowej fryzury męskiej na modelach – opowiada 17-letni Szymon. Szymon Olek wraz z całym teamem wyjeżdża na różne eventy. Jeszcze w czerwcu nasz młody fryzjer pojedzie na targi barberskie do Walii.

– W maju strzygliśmy na fryzjerskich targach poznańskich. Bardzo chętnie bierzemy udział w akcjach charytatywnych. Po raz trzeci wzięliśmy udział w charytatywnym strzyżeniu dzieci z domów dziecka, strzyżemy bezdomnych, a w czerwcu szykujemy się na strzyżenie emerytów i rencistów – mówi mieszkaniec Młodojewa.

A jaka będzie jego przyszłość? Szymon Olek skromnie mówi, że chciałby po prostu dalej się kształcić i być coraz lepszym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *