Co można posadzić przy oczyszczalni ścieków?

25 maja, 2022

Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest ekologicznym i ekonomicznym rozwiązaniem gospodarki ściekowej stosowanym w indywidualnych gospodarstwach domowych. Tania i nieuciążliwa eksploatacja oczyszczalni w porównaniu do szamba, przełożyła się na wzrost zainteresowania tym produktem w ostatnich latach. Jednak podstawowym warunkiem budowy własnej oczyszczalni jest brak możliwości przyłączenia domu do zbiorczego systemu kanalizacji sanitarnej. Montaż przydomowej oczyszczalni ścieków wiąże się z zajęciem powierzchni działki. Dlatego wielu inwestorów zastanawia się w jaki sposób zagospodarować powierzchnię zajmowaną przez oczyszczalnię i co można posadzić przy oczyszczalni ścieków. Poniżej podpowiadamy jakie rośliny sadzić w pobliżu przydomowej oczyszczalni ścieków.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków a rośliny?

Usytuowanie przydomowej oczyszczalni ścieków na posesji nie może być przypadkowe. Przede wszystkim wymagane jest zachowanie odpowiednich odległości od obiektów np. 2 m od granicy działki. Oczyszczalnia wraz z systemem odprowadzenia oczyszczonych ścieków zajmuje sporą powierzchnię działki. Zbiornik oczyszczalni oraz rozsączenie znajdują się pod powierzchnią terenu. Dlatego kluczowe jest pytanie w jaki sposób zagospodarować teren zajęty przez oczyszczalnię. Możliwości jest sporo począwszy od obłożenia kostką brukową, montażem pod terenem przejezdnym (pod warunkiem, że producent oczyszczalni dopuszcza takie rozwiązanie) czy posadzeniem roślin. Najprostszym sposobem jest posianie trawnika co w żaden sposób nie zakłóca ani nie szkodzi pracy oczyszczalni. Jednak część inwestorów obszar przeznaczony pod montaż przydomowej oczyszczalni ścieków chciałaby wkomponować w ogród. Dobierając drzewa czy krzewy, które mają znajdować się otoczeniu oczyszczalni należy pamiętać, że system korzeniowy może uszkodzić zbiornik oczyszczalni lub system odprowadzenia oczyszczonych ścieków. Dlatego zaleca się, aby nie sadzić roślinności o rozbudowanych korzeniach w odległości bliższej niż 3 metry od przydomowej oczyszczalni. Bez żadnych ograniczeń można posadzić przy oczyszczalni ścieków byliny i oraz kwiaty jednoroczne. Jeżeli planujemy duży ogród o bogatej roślinności warto zainwestować w przydomową biologiczną oczyszczalnię, która oczyszcza ścieki do wody drugiej klasy czystości. Gromadzenia oczyszczonych ścieków w zbiorniku pozwala na odzysk wody. Oczyszczone ścieki w postaci wody drugiej klasy czystości mogą służyć do podlewania drzew i krzewów ozdobnych. Ponadto są bogate w azot i fosfor co zapewnia szybki wzrost roślin.

Decydując się na przydomową oczyszczalnię ścieków należy pamiętać, że zdecydowanie łatwiej wkomponować jest oczyszczalnie ścieków jednozbiornikowe. Przykładem takiej oczyszczalni jest urządzenie NV firmy Traidenis-Pol Sp. z o.o.. Oczyszczalnia NV zbudowana jest z jednego zbiornika i posiada jeden, zielony właz. Dlatego zajmuje niewielką powierzchnię oraz zapewnia estetyczny wygląd po montażu. Ponadto charakteryzuje się wyjątkowo mocnym zbiornikiem w związku z czym po zastosowaniu wytycznych producenta dopuszczony jest montaż pod terenem przejezdnym. Wysoka jakość oczyszczalni NV potwierdzona jest 20-letnią gwarancją.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *