Czad zabił 9-letnią dziewczynkę

12 grudnia, 2012

Około godziny 9.30 Słupcę obiegł przeraźliwy ryk syren wozów strażackich, karetek pogotowia i policji. Szybki telefon do straży i krótka informacja – cztery osoby zatrute tlenkiem węgla w jednorodzinnym domku przy ul. Traugutta.

Na miejscu zastaliśmy jednostki straży pożarnych: ochotnicy ze Słupcy i Strzałkowa oraz JRG PSP Słupca. Dwie karateki pogotowia pędziły na sygnale w stronę szpitala, policja prowadziła czynności.

Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy w domu przybywały dwie osoby dorosłe i dwoje dzieci. W wyniku zatrucia tlenkiem węgla śmierć poniosła 8-letnia dziewczynka; jej siostra i rodzice zostali przewiezieni do szpitala. Po godzinie dowiedzieliśmy się, że ich stan się poprawia.

– Zgłoszenie strażacy ze Słupcy otrzymali od pracowników pogotowia ratunkowego – mówił Sławomir Brandt, rzecznik wielkopolskich strażaków. – Do zdarzenia doszło po godzinie 9.00 w domu jednorodzinnym przy ulicy Traugutta w Słupcy. Zaatakował tu tlenek węgla. Pogotowie przybyłe na miejsce stwierdziło zgon kilkuletniej dziewczynki. Dwie osoby dorosłe oraz kolejne dziecko trafiły do szpitala podtrute czadem – dodaje. – W budynku stwierdzono sześciokrotne przekroczenie norm stężenia tlenku węgla. Prawdopodobnie problemem okazał się piec kaflowy, ale wszystko jest obecnie sprawdzane.

Od września w naszym województwie zanotowano już 50 zdarzeń spowodowanych tlenkiem węgla. – Podtruło się w nich 48 osób, a dwie zginęły. W całym kraju te statystyki są znacznie gorsze. Od września odnotowano blisko 1000 takich zdarzeń. Rannych zostało w nich 500 osób, a 26 zmarło – wyjaśnia Brandt.

– Przypominamy o okresowych przeglądach instalacji wentylacyjnych i kominowych, których należy dokonać co najmniej raz w roku – apeluje Brandt. – Nie zatykajmy kratek wentylacyjnych i pamiętajmy też o codziennym wietrzeniu mieszkań – dodaje. – Czad jest niewyczuwalny żadnym ze zmysłów ludzkich. Ostrzec nas może jedynie czujka czadu. Można ją kupić już za 80 złotych. Przemyśl, czy warto oszczędzać – ryzykujesz w ten sposób życie i zdrowie swoje oraz swoich najbliższych.

Więcej w kolejnym wydaniu Gazety Słupeckiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *