Czy warto inwestować w amerykańskie fundusze ETF?
Każdy może inwestować w ETF-y
Amerykańskie fundusze ETF to większość światowego rynku, a także jedni z najbardziej uznanych emitentów tj. iShares, SPDR czy Invesco. Mają mnóstwo doświadczenia, a także najwięcej zgromadzonych aktywów. Ich produkty wydają się także najtańsze. Odpowiedź na pytanie czy warto w nie inwestować jest w zasadzie oczywista. Czy jest zatem gdzieś haczyk?
Jeśli interesuje Cię inwestowanie w fundusze ETF, wystarczy otworzyć u polskiego lub zagranicznego brokera konto zapewniające dostęp do giełdy w Londynie i Frankfurcie. Schody zaczynają się wówczas, gdy chcesz zainwestować w ETF-y notowane na przykład na giełdzie w Nowym Jorku czy Chicago. Jest to związane z przepisami, jakie zafundowała inwestorom Unia Europejska.
Otóż, fundusze ETF notowane w USA nie posiadają dokumentu tzw. KID czyli specjalnego opracowania, które przedstawia główne cechy danego produktu – w tym przypadku funduszu ETF czy jakiegokolwiek innego funduszu inwestycyjnego. Podstawowa funkcja KID to pomoc dla inwestorowi indywidualnemu w zrozumieniu i porównaniu parametrów różnorodnych produktów finansowych.
Choć fundusze ETF notowane w Stanach Zjednoczonych posiadają swoje duplikaty notowane również w Europie, to jednak rynek amerykański zapewnia szeroki dostęp do ETF-ów nieobecnych na rynku europejskim, a które mogą się okazać przydatne do budowy własnego portfela inwestycyjnego.
Jeśli jesteś zainteresowany inwestowanie w fundusze ETF z amerykańskiego rynku, sprawdź koniecznie ofertę brokera, takiego jak Bank Saxo, który oferuje dedykowaną platformę do inwestowania w ETF-y. Dzięki niej zyskasz dostęp do różnych ETF-ów, które pozwolą na skuteczną dywersyfikacją Twojego inwestorskiego portfela.
Fundusze ETF obligacji z określoną datą wykupu
Inwestując w fundusz obligacji, inwestor ponosi ryzyko stopy procentowej. Co to oznacza w praktyce?
Otóż, kiedy stopy procentowe szybują w górę, wówczas ceny obligacji spadają, a co za tym idzie również wycena funduszu. Wynika to z prostego faktu, że nowe obligacje są znacznie lepiej oprocentowane, co sprawia że stare stają mniej atrakcyjne. Jeśli natomiast stopy procentowe są obniżane, wówczas ceny obligacji są wyższe, tak samo jak wycena funduszu. Problem pojawia się wówczas, kiedy, stopy procentowe są niskie. W takiej sytuacji istnieją niewielkie szanse na dalsze obniżki, a znacznie bardziej prawdopodobne jest ich podniesienie. Jeśli kupisz wtedy fundusz obligacji, ponosisz jednocześnie spore ryzyko, że w momencie podniesienia stóp procentowych, oszczędności zaczną po prostu topnieć.