Czy warto wyjechać do pracy za granicę?

22 czerwca, 2023

Wiele osób często zastanawia się, czy warto wyjechać do pracy za granicę. Czy naprawdę jest więcej możliwości i wyższe zarobki? Jakie są wady? O tym i wielu innych rzeczach porozmawiamy dzisiaj.

Praca za granicą przyciąga wielu. Opowieści znajomych o dużej liczbie wakatów, wysokich zarobkach i możliwościach często skłaniają do myślenia o wyjeździe do innego kraju. Rzeczywiście, istnieją setki aktualnych ofert pracy za granicą. Możesz je znaleźć i wiele innych na Jooble. Wygodna wyszukiwarka, różnorodne filtry, tysiące ofert pracy oraz dostępność informacji o pracodawcach sprawiają, że Jooble to jeden z najlepszych sposobów na znalezienie pracy. Więc tutaj możesz łatwo znaleźć https://pl.jooble.org/praca/Włochy. Możesz stworzyć własne CV i wysłać je bezpośrednio do pracodawcy. Skorzystaj z Jooble, abyśmy znaleźli dla Ciebie wymarzoną pracę zarówno w Twoim kraju, jak i za granicą.

Dlaczego praca za granicą jest tak poszukiwana?

Duża popularność wyjazdów do pracy za granicę wynika przede wszystkim z następujących powodów:

  • Trudności z zatrudnieniem w swoim kraju lub brak pożądanych wakatów;
  • Możliwość wysokiego wynagrodzenia w krótkim czasie.

To 2 główne powody, dla których dzwonią osoby wyjeżdżające do pracy za granicę.

Jeśli chodzi o pierwszy powód, nie jest to do końca prawdą. Faktem jest, że wszędzie i zawsze są wakaty i jakakolwiek praca, to inna sprawa, że wiele osób uważa to za nieodpowiednie lub nie do zaakceptowania dla siebie, ale wyjeżdżając za granicę, najczęściej znajdują mniej więcej tę samą pracę, ale wynagrodzenie będzie dużo wyższy.

Taka praca nie wymaga wyższego wykształcenia, wysokich kwalifikacji i dużego doświadczenia – taka praca jest uniwersalna i odpowiednia dla każdego (zbieracze warzyw i owoców, pokojówki, kelnerzy, kurierzy itp.).

Z tego możemy wywnioskować, że głównym powodem podjęcia pracy za granicą jest właśnie wysokość zarobków.

Rodzaje pracy za granicą

Wszystkie oferowane prace za granicą można warunkowo podzielić na 2 kategorie: oficjalną i nieoficjalną.

Możesz pracować za granicą w swojej specjalności, a nie w swojej specjalności.

Osoby pracujące w swojej specjalności są dość rzadkim zjawiskiem, najczęściej obywatele za granicą nie pracują w swojej specjalności.

Wszystkie oferty pracy za granicą można podzielić na dwie grupy:

  • Wysoko wykwalifikowana kadra (lekarze, inżynierowie, kierownicy, administratorzy, informatycy, kierownicy, księgowi i inni);
  • Kadra nisko wykwalifikowana, jednym słowem majsterkowicze (budowlańcy, kelnerzy, sprzedawcy, robotnicy polowi, kuchenni, pokojówki i inni).

Jakie są zalety pracy za granicą?

Jeśli udało Ci się znaleźć pracę, otwiera się przed Tobą następujący zakres możliwości:

  • Wysoki poziom płac, które mogą być 3, 4, 5 razy wyższe niż we własnym kraju. Również dużym plusem jest możliwość zarobienia przyzwoitej kwoty w krótkim czasie;
  • Wielu obywateli marzy o wyjeździe za granicę na stałe, a wyjazd do pracy będzie okazją do rozejrzenia się, sprawdzenia swoich możliwości iw końcu zrozumienia, czy warto zamieszkać za granicą;
  • Możliwość zdobycia przydatnych kontaktów i znajomości, które w przyszłości mogą posłużyć jako podstawa do zatrudnienia w lepiej płatnej pracy, a także będziesz mieć możliwość powrotu do kraju jako zaproszony gość;
  • Możliwość poznania świata i poszerzenia horyzontów. Wyjątkowy przypadek, gdy łączysz przyjemne z pożytecznym – nie tylko pracujesz i zarabiasz, ale także podróżujesz, poznając kulturę innego kraju;
  • Możliwość uzyskania obywatelstwa. Jeśli Twoje stanowisko wiąże się z perspektywą rozwoju zawodowego, bez problemu możesz ubiegać się o obywatelstwo w tym kraju.
  • I oczywiście możliwość rozpoczęcia rozwoju w nowym dla siebie kierunku, czyli nauce nowego języka obcego.

Minusy pracy za granicą

  • Czynniki psychologiczne. Bardzo trudno jest się spakować, rzucić wszystko i wyjechać do innego kraju, gdzie otoczą Cię zupełnie inni i nieznani ludzie, z inną kulturą, mentalnością i zasadami, może też pojawić się bariera językowa. Na początku nie będziesz miał przyjaciół i znajomych, nie będzie z kim rozmawiać i chodzić. Problemem może być również znalezienie mieszkania, zakwaterowania oraz znalezienie potrzebnych sklepów. 
  • Trudności w pracy. Praca za granicą to zupełnie inne warunki pracy, odmienne od tych, do których człowiek jest przyzwyczajony. Prace będą ściśle kontrolowane, sprawdzane pod kątem jakości i nie będzie możliwości leniuchowania. Być może będziesz musiał popracować trochę więcej, jeśli dzienny plan nie zostanie zrealizowany, więc na początku trudno będzie dostosować się do takiego harmonogramu i warunków pracy;
  • Niemały wydatek na mieszkanie i jedzenie. Praca za granicą wiąże się nie tylko z wysokimi dochodami, ale także wydatkami na wyżywienie i zakwaterowanie, bo za granicą nie jest tanio. A zanim pójdziesz do pracy, powinieneś obliczyć różnicę między przychodami a wydatkami, aby zrozumieć, czy warto iść do takiej pracy, czy nie.

Wyjazd do pracy za granicę zawsze wiąże się z dużym wysiłkiem i ryzykiem, ale warto pamiętać, że otwierają się przed Tobą nowe możliwości i perspektywy, których być może nie masz w swoim kraju. Przemyśl dokładnie wszystkie za i przeciw i dokonaj właściwego wyboru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *