Dar dla przyszłości

13 stycznia, 2010

Czasami kusi człeka do pisania o Słupcy i okolicach tylko pozytywnymi zgłoskami, pięknie, radośnie i z entuzjazmem. Mimo wszystko wolę poczekać do czasów, gdy będą ku temu podstawy, a zwłaszcza w kwestiach niezwykle ważnych dla całych pokoleń mieszkańców pięknej Ziemi Słupeckiej.

Póki co często wyrażam i będę wyrażał opinie, które u wielu będzie wywoływało zdziwienie, być może oburzenie i wściekłość, ale czy uzasadnione to już inna kwestia. Jestem świeżo po lekturze danych statystycznych dotyczących podziału administracyjnego naszego kraju, województwa wielkopolskiego oraz ilości mieszkańców miasta Słupcy od 1990 roku.

A oto kilka szczegółów z tej ciekawej lektury. W Polsce mamy 892. miasta oraz 2478. gmin, w tym: 1586. wiejskich, 586. miejsko-wiejskich i tylko 306. miejskich. W Wielkopolsce mamy 109. miast i 226 gmin, w tym: 117. wiejskich, 90.miejsko-wiejskich i zaledwie 19. miejskich ze Słupcą włącznie.

W grupie gmin miejsko-wiejskich są między innymi: Swarzędz,Międzychód, Pniewy, Szamotuły,Września,Środa Wielkopolska, Mosina,Oborniki,Pleszew,Jarocin,Som polno i Kostrzyn Wielkopolski.Gminy miejskie reprezentują: Turek, Konin, Koło,Gniezno, Kalisz i inne. Dwadzieścia lat temu w Słupcy było 14086 mieszkańców, a w roku ubiegłym 14252 osoby. W ciągu dwóch dekad w naszym mieście przybyło więc 166 mieszkańców. Sukces to czy porażka?

Czy możemy mówić o stabilizacji czy też o degradacji? Na ile do tego minimalnego, ktoś powie żenującego, wzrostu liczby mieszkańców przyczynili się kolejni włodarze Słupcy? I czy tylko Słupcy? Dlaczego powiat słupecki ze Słupcą ma dziś najwyższe bezrobocie w dawnym województwie konińskim?

Jak przepracowano na Ziemi Słupeckiej minione dwie dekady nowej Rzeczpospolitej, co zaprzepaszczono i komu możemy to zawdzięczać? Bardzo wiele pytań, z wielu,wielu innych, które jeszcze przed tegorocznymi wyborami będziemy zadawać nowym samorządowcom, oczekując konkretnej i jasnej odpowiedzi.

Przy czym warto zawsze,jak sądzę,mieć pod ręką zimną, bezwzględną, okrutną i nie dającą się nagiąć statystykę, która szczególnie dobrze i skutecznie pozwoli ocenić szczególnie aktualnych naszych wybrańców, którzy ponownie podchodzą do kandydowania na radnych. Te wybory mogą być, ale wcale nie muszą, pod każdym względem przełomowe.

Jeżeli efektem wyborów będzie dalsza degradacja regionu słupeckiego to zawdzięczać to będziemy przede wszystkim sobie samym, a dalej naszym wybrańcom oraz władzom gmin, którym zabrakło mocy do zmian i dążeniu do bogatej i prężnej Wielkopolski. Odnoszę wrażenie, iż nastał wielki czas na Ziemi Słupeckiej, by wybrać takich ludzi, którzy mimo często znaczących różnic politycznych, w potrzebie wyższej konieczności społecznej, będą w stanie tak ukierunkować swoje działania, że w 2014 roku będziemy mogli powiedzieć, że rozpoczął się wreszcie upragniony, pozytywny proces zmian w regionie słupeckim..

Przy czym o tym, że jest lepiej muszą mówić rosnące w oczach statystyczne słupki GUS, a nie „niezależne” sondaże na użytek władzy czy coraz dłuższe wywiady w lokalnych mediach. Czy w takim razie ,w potrzebie wyższej konieczności właśnie, będzie możliwe inwestycyjne odblokowanie Słupcy w kierunku autostrady poprzez połączenie miasta i gminy Słupca w jeden silny i prężny wspaniałym położeniem organizm tak jak to uczyniła i czyni większość w tym województwie?

W tym miesiącu złożę stosowny wniosek w tej sprawie, który będzie zawierał propozycję przeprowadzenia, podczas najbliższych wyborów samorządowych, referendum skierowanego do mieszkańców miasta i gminy Słupca z propozycją połączenia gmin w miejsko-wiejską gminę Słupca. Wniosek o referendum będzie zawierał wyraźną sugestię, by referendalne głosy mieszkańców gminy Słupca były rozpatrywane odrębnie dla każdej wsi.

Jako, że podniosłem niezwykle trudny, ale jednocześnie ogromnej wagi problem proszę o dyskusję w tej sprawie, wierząc, iż jej efektem będzie rozwój nie tylko terenów dojazdowych do autostrady zarażonych wielką i skandaliczną niemocą, jak i innych obszarów wokół Słupcy, które proszą się o szybkie i mądre decyzje.

Na koniec dziękuję Włodkowi Kotarbie za aktualnie pierwszy głos w tej sprawie. Do tematu będę wracał zapewne po wielokroć i na pewno to już wkrótce.

  1. Super pomysł Panie Zdzisławie! Dzięki temu przynajmniej można zyskać trochę oszczędności i pomóc ewentualnym inwestorom, którzy chcieliby coś u nas wybudować. Pozdrawiam i życzę wytrwałości!!!!!!!!!!

  2. Tylko czy rady, burmistrz i wójt poprą ten projekt? Wiecie ile to mniej stanowisk dla swoich? Ile mniej diet, wypłat?

  3. w roku wyborów ten pomysł nie ma szans. Inna sprawa że u nas prawie co roku są jakieś wybory

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *