Dlaczego warto zainstalować fotowoltaikę?

10 listopada, 2021

W ostatnich latach popularność fotowoltaiki wzrosła kilkukrotnie. Każdego roku w Polsce łączna moc instalacji fotowoltaicznych znacząco rośnie. Dzieje się tak ze względu na szereg czynników, które zachęcają inwestorów do zainstalowania fotowoltaiki i dzięki którym instalacja fotowoltaiczna jest bardziej opłacalna. Co przemawia za zainstalowaniem fotowoltaiki dla własnej nieruchomości?

Uniezależnienie się od cen prądu

Zainstalowanie fotowoltaiki jest najlepszą drogą do uniezależnienia się od cen prądu. Od początku 2020 roku ceny prądu wzrosły o prawie 20%. Powodem gwałtownej podwyżki było wygaśnięcie przepisów dotyczących zamrożenia cen prądu dla odbiorców indywidualnych na 2019 rok, a także wprowadzenie opłaty mocowej, która ma służyć utrzymaniu elastycznych rezerw energetycznych. Podwyżki spodziewane są również w 2022 roku.

Własna produkcja prądu staje się najlepszą alternatywą dla pobierania drożejącej energii od operatora. Stąd też wiele osób zdecydowało się na zainstalowanie instalacji fotowoltaicznej dla swojej nieruchomości. Z badań wynika, że znacząca większość posiadaczy instalacji fotowoltaicznych jest z nich bardzo zadowolona. Możliwość realnych oszczędności z fotowoltaiki jest tylko jednym z czynników, które przemawiają za postawieniem na niezależne źródło energii. Za zainstalowaniem instalacji przemawia również jej bezobsługowość, prostota i relatywnie krótki okres zwrotu, który wynosi około 7-10 lat.

Firma Sunergo wykona instalację fotowoltaiczną potrzebną dla Twojej nieruchomości od pierwszego do ostatniego etapu. Zapoznaj się z ofertą firmy.

Fotowoltaika Słupca - sprawdź ofertę!
Fotowoltaika Słupca – sprawdź ofertę!

Programy dofinansowań

Na rynku funkcjonuje wiele programów, które zapewniają dofinansowania do instalacji fotowoltaicznej. To głównie dzięki nim rynek instalacji fotowoltaicznych znacząco rozwinął się w ostatnich latach. Jeden z najpopularniejszych programów w ramach którego można składać wnioski o dofinansowania do fotowoltaiki to Mój Prąd. Program ten skierowany jest głównie do osób fizycznych, które produkują energię na własne potrzeby. W ramach programu uzyskać można do 50% zwrotu kosztów inwestycji, nie więcej jednak niż 3000 zł na instalację. Jak dotąd przyznano ponad 230 tys. dofinansowań.

Innym bardzo popularnym programem wsparcia finansowego jest program Czyste Powietrze. Przy wymianie pieca węglowego można dodatkowo liczyć na 5 tys. zł dofinansowania do mikroinstalacji fotowoltaicznej o mocy od 2 do 10 kW.

Osoby inwestujące w fotowoltaikę mogą również liczyć na ulgę termomodernizacyjną. Polega ona na odliczeniu od podstawy podatku wydatków poniesionych na realizację inwestycji. Ulgę można łączyć z programami dofinansowań do instalacji np. Mój Prąd lub Czyste Powietrze. Kwota ulgi termomodernizacyjnej nie może przekroczyć 53 tys. zł.

System opustów

Od 1 lipca 2016 roku w Polsce obowiązuje system rozliczania energii nazywany również systemem opustów lub net-meteringiem. Dzięki niemu, właściciel instalacji fotowoltaicznej może odebrać nadwyżkę wyprodukowanej energii w dowolnym okresie roku, w którym panele fotowoltaiczne generują mniej energii. System ten jest szczególnie istotny ze względu na duże zróżnicowanie w nasłonecznieniu w ciągu całego roku. W Polsce 70% energii instalacja fotowoltaiczna będzie produkować w półroczu letnim – od kwietnia do września. Z kolei różnice w produkcji energii w okresie letnim i zimowym mogą wynosić nawet 400%.

System opustów pozwala lepiej gospodarować energią produkowaną przez instalację fotowoltaiczną. Według obecnego systemu, w przypadku posiadania instalacji fotowoltaicznej o mocy mniejszej niż 10 kW, operator zobowiązany jest oddać nam 80% wartości energii wprowadzonej do sieci. W przypadku instalacji o mocy od 10 do 40 kW, operator energetyczny oddaje nam 70% wprowadzonej energii.

Instalacja fotowoltaiczna gwarantuje wiele korzyści. Jej popularność w kolejnych latach będzie nadal rosła, ponieważ wciąż funkcjonują programy dofinansowań wspierające osoby inwestujące w fotowoltaikę. Warto z nich skorzystać i zainstalować niezależne źródło energii, które w dobie wzrostu cen prądu staje się jeszcze atrakcyjniejsze. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *