Do końca remontu coraz bliżej

4 grudnia, 2009
Sala ekspozycyjna nabierze zupełnie nowego wyglądu, nowej przestrzeni
Sala ekspozycyjna nabierze zupełnie nowego wyglądu, nowej przestrzeni

Trwa remont Muzeum Regionalnego
Z początkiem września ekipa remontowa weszła na plac budowy, jakim stał się obiekt Muzeum Regionalnego w Słupcy. Do tej pory wykonano najbardziej kosztowne i pracochłonne prace poprawiające zewnętrzny wizerunek obiektu. Obecnie trwają prace wykończeniowe i modernizacyjne wewnątrz budynku.

Jak poinformowała nas dyrektor Muzeum Regionalnego w Słupcy Beata Czerniak – Remont Muzeum objął wymianę dachu (450m2), w tym wymianę pokrycia dachówki ceramicznej karpiówki, wymianę konstrukcji drewnianej, więźby dachowej, instalacji odgromowej, wymianę rynien i rur spustowych. Ponadto modernizacji uległa elewacja budynku: zostały skute stare tynki i wykonano nowe odtwarzając architektoniczne detale charakterystyczne dla budynku; wymieniono parapety, opierzenia, wykonano remont schodów i tarasu.

Nastąpiła także częściowa wymiana grzejników i okien. Najważniejsze, że przed załamaniem pogody udało się wykonać prace najistotniejsze, czyli pokrycie dachu. Prace wykonano zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków. Obecnie trwają prace wewnątrz budynku. Generalny remont przechodzi piętro muzealnego budynku: pomieszczenia biurowe, sala ekspozycyjna, pomieszczenie wynajmowane przez STSK oraz korytarz i toaleta.

Sala ekspozycyjna nabierze zupełnie nowego wyglądu, nowej przestrzeni. Zniknął już sufit, a pokazały się bele więźby dachowej, wyeksponowane zostało także małe okienko nad drzwiami balkonowymi. Planowane jest także zainstalowanie nowego oświetlenia. Tworzą się zupełnie nowe możliwości ekspozycyjne. Do końca roku planowane jest zakończenie prac remontowych. Mimo prac remontowych muzeum pracuje. W minionym czasie przygotowano wystawę dot. Powstania Warszawskiego, prezentowaną w holu MDK w Słupcy, a także koncert papieski.

Muzeum przygotowuje się do obchodów 720 rocznicy nadania praw miejskich Słupcy (z tej okazji zostanie ogłoszony przez muzeum konkurs plastyczny dla szkół na kartką urodzinową dla miasta, a także wykonanie makiety przestrzennej Słupcy). Rok 2010 to również jubileusz 35-lecia istnienia muzeum. Trwają już przygotowania do kolejnego spotkania plenerowego Noc w Muzeum, Spotkań Odpustowych i Koncertu Organowego.

Na styczeń 2010 roku planowana jest słupecka premiera filmu „Przyjaciółki” w reżyserii Wandy Różyckiej-Zborowskiej. Przy okazji wymienienia nazwiska miłej pani reżyser pragniemy poinformować naszych Czytelników, iż Wanda Różycka-Zborowska, kilka dni wcześniej, na amerykańskim festiwalu filmowym w Miami na Florydzie, International Film Festival John Paul II, otrzymała prestiżową nagrodę za film Duśka w kategorii filmów dokumentalnych.

Przypomnijmy, iż bohaterką filmu Duśka jest Wanda Półtawska. Doktor medycyny, specjalista w dziedzinie psychiatrii. Więzień obozu koncentracyjnego w Ravensbrück, gdzie poddano ją okrutnym eksperymentom medycznym. Uzdrowiona cudownie przez wstawiennictwo świętego Ojca Pio. Całe swoje życie poświęciła walce w obronie życia dzieci nienarodzonych i świętości rodziny. Była bliskim przyjacielem papieża Jana Pawła II, z którym współpracowała przez ponad 50 lat.

Odznaczona papieskim medalem „Za Zasługi dla Kościoła i Papieża. Ciągle w drodze. Mimo 87 lat nadal jeździ po całej Polsce z wykładami, nauczając z antropologii Jana Pawła II. Na „Przyjaciółki” czekamy z wielką radością, szczególnie, że w filmie zobaczymy młodych lokalnych aktorów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *