Dodatkowe dni opieki i zasiłek opiekuńczy w związku z koronawirusem
Na podstawie decyzji Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz rozporządzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej od dnia 12 marca zawieszone zostają zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w placówkach oświatowych.
Podjęto decyzję o zamknięciu wszystkich placówek oświatowych, a także szkół wyższych na dwa tygodnie, od poniedziałku, ale już od jutra te placówki będą niedostępne dla procesu edukacyjnego.
Ponieważ rodzicom może być trudno zorganizować opiekę nad dziećmi z dnia na dzień, to w czwartek i piątek szkoły będą otwarte i nauczyciele będą świadczyć opiekę nad dziećmi – poinformował na swoim profilu fb wójt gminy Ostrowite Mateusz Wojciechowski, który zamieścił również informację dla rodziców którzy będą musieli z powodu opieki nad dziećmi pozostać w domu.
Koronawirus: ważne dla rodziców
Wytyczne Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
W związku z koronawirusem zamknięto żłobek, przedszkole lub szkołę, do której uczęszcza twoje dziecko? Dzięki specustawie dotyczącej szczególnych rozwiązań w walce z epidemią koronawirusa możesz liczyć na dodatkowe 14 dni na opiekę nad dzieckiem do lat 8. uczęszczającym do takiej placówki.
Specustawa podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę 7 marca br. określa szczególne zasady postępowania w przypadku epidemii.
I tak w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego specustawa przyznaje 14 dni na opiekę nad dzieckiem uczęszczającym do tych placówek w wieku
do 8 lat – dodatkowy zasiłek opiekuńczy w wymiarze 14 dni.
– Zasiłek przysługuje na równi matce i ojcu dziecka, ale nie wypłaca się go obojgu rodzicom, jest to zasiłek przysługujący jednemu z pracujących rodziców, który podjął sprawowanie opieki – tłumaczy minister Marlena Maląg. Wysokość dodatkowego zasiłku opiekuńczego to 80 proc. wynagrodzenia. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wypłacany jest na analogicznych zasadach jak dotychczas przyznawane zasiłki opiekuńcze z tytułu ubezpieczenia chorobowego.
Co zrobić, aby otrzymać zasiłek?
Należy złożyć oświadczenie o nieprzewidzianym zamknięciu żłobka (druku ZUS Z-15 A). Formularz obowiązuje zarówno gdy zasiłek opiekuńczy wypłaca płatnik, jak i gdy wypłaca go ZUS – dostępne są do pobrania na stronie ZUS-u. Co ważne, nie jest konieczne uzyskanie zwolnienia lekarskiego u lekarza.