Dotknęła nas tragedia narodowa

18 kwietnia, 2010
Poseł Eugeniusz Grzeszczak za plecami Prezydenta Lecha Kaczyńskiego
Poseł Eugeniusz Grzeszczak za plecami Prezydenta Lecha Kaczyńskiego

Eugeniusz Grzeszczak trzy dni wcześniej był w Katyniu
O komentarz do ostatnich tragicznych wydarzeń poprosiliśmy posła Eugeniusza Grzeszczaka, sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów: ,,Od ostatniej soboty wszyscy pogrążeni jesteśmy w żałobie. Dotknęła nas tragedia narodowa, jakiej nie znał dotąd świat w czasach pokoju. I po raz kolejny to miejsce – Katyń – kojarzy nam się z wielkim bólem i żalem po stracie naszych wielkich Rodaków.

Para Prezydencka, członkowie rodzin katyńskich, posłowie, senatorowie, ministrowie, prezesi instytucji centralnych, dowódcy rodzajów sił zbrojnych, przedstawiciele duchowieństwa, funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu, i inne powszechnie znane i szanowane osoby udały się do Katynia, by wziąć udział w obchodach rocznicy zbrodni katyńskiej, by przeżywać je szczerze i głęboko, by pokazać, że Polska i Polacy pamiętają o swojej historii. Jak jednak pokazała tragiczna rzeczywistość wszyscy oni udali się po śmierć.

Wszyscy łączymy się w bólu z rodzinami i bliskimi tragicznie zmarłych i składamy im głębokie wyrazy współczucia. Cały czas trudno uwierzyć w to, co się stało. Dla mnie jest to wydarzenie tym bardziej wstrząsające, że większość ofiar sobotniej katastrofy znałem osobiście, spotykałem się z nimi niemal na co dzień podczas wykonywania obowiązków w parlamencie i rządzie.

W dniu 7 kwietnia miałem też okazję uczestniczyć – będąc członkiem delegacji parlamentarno – rządowej – w uroczystościach rocznicowych w Katyniu z udziałem premierów Donalda Tuska i Władimira Putina. Niepowtarzalna atmosfera tego dnia na długo pozostanie w mojej pamięci. Bolesne wspomnienia tragedii sprzed 70-ciu lat widoczne były na twarzach wszystkich uczestników uroczystości, całości dopełniał niepowtarzalny szum katyńskiego lasu. Po powrocie do kraju wszyscy oczekiwaliśmy na zwieńczenie katyńskiej rocznicy właśnie w sobotę.

Pomimo narodowej tragedii życie musi toczyć się dalej. Wszyscy musimy wykonywać swoje codzienne obowiązki, mierzyć się – pomimo ogromnego bólu w sercu – z otaczającą nas rzeczywistością. Z uwagi na zaistniałe wydarzenia obecny tydzień będzie szczególny. Odbędzie się posiedzenie Zgromadzenia Narodowego, nastąpią przewidziane Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej działania związane z przejęciem obowiązków głowy państwa przez Marszałka Sejmu.

Będzie też musiało dojść do bolesnych czynności związanych z uzupełnieniem składu Prezydium Sejmu i powołaniem nowych posłów w miejsce tragicznie zmarłych. Życzę nam wszystkim, byśmy potrafili godnie przeżyć dni żałoby narodowej, byśmy spróbowali także – w atmosferze powagi i refleksji – zastanowić się nad sobą i otaczającą nas rzeczywistością.” – mówi Eugeniusz Grzeszczak.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *