Drapieżniki w jeziorze Słupeckim

2 listopada, 2011
Drapieżniki w jeziorze Słupeckim
Drapieżniki w jeziorze Słupeckim

Dla równowagi gatunkowej, do ryb białych wpuszczonych wcześniej do zbiornika wodnego w Słupcy, w jesiennym zarybieniu trafiły ciemnobarwne sumy. 235 kg sumów, wyhodowanych w Gosławicach, zadomowia się w jeziorze Słupeckim od 24 października.

Sam moment wpuszczenia ryby do akwenu jest bardzo widowiskowy. Z ogromnej kadzi służącej do transportu przekłada się materiał zarybieniowy podbierakiem do przenośnych naczyń. Stąd już prosta droga do jeziora. Są też inne sposoby, o charakterze masowym – z kadzi bezpośrednio rękawem do wody; wtedy u wylotu z rękawa rybie kłębowisko robi największe wrażenie.

Panowie starostowie, Mariusz Roga i Andrzej Kin (fundatorzy narybku), radny, Dawid Hierowski (zaangażowany w przeprowadzenie akcji), kierownik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa, Małgorzata Modrzejewska oraz specjaliści od zarybiania – Janusz Noszczak z OPZW Konin i Janusz Łukowski z RZGW w Poznaniu oddz. Lądek nadzorowali jesienne zarybianie. 2-letnie sumy miały już całkiem pokaźne rozmiary, aczkolwiek ich pełna dojrzałość przypada na 3-6 lat.

Z nadzieją na dobre ich rozmnażanie a następnie przyjemne wędkowanie aż po rybie trofea, entuzjaści wodnej gospodarki ekologicznej przyglądali się, jak okazy z długą, szeroką, spłaszczoną głową silnie uzębioną, popłynęły na wodne żerowiska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *