Dzieci pod wpływem alkoholu

29 kwietnia, 2016

13 kwietnia dyrekcja Zespołu Szkolno-Przedszkolnym w Orchowie zawiadomiła policjantów z Posterunku Policji w Orchowie o tym, że podejrzewa kilku uczniów, iż są pod wpływem alkoholu. „Z uwagi na podejrzenie zaistnienia przejawu demoralizacji nieletnich do placówki oświatowej przyjechał policjant, który w obecności rodziców i za ich zgodą sprawdził trzeźwość wskazanych uczniów. Okazało się, że z grupy czterech chłopców dwóch znajdowało się pod nieznacznym wpływem alkoholu” – powiedziała nam st. asp. Marlena Kukawka z KPP w Słupcy.

Na przerwie po pierwszej lekcji, jeden z nauczycieli zauważył dziwne zachowanie kilku chłopców. Sprawa dotyczyła trzech uczniów z szóstej klasy szkoły podstawowej i dwóch z pierwszej klasy gimnazjum. Padły podejrzenia, że wnieśli oni do szkoły alkohol i są pod jego wpływem. Dyrekcja placówki zgodnie z procedurami zawiadomiła o takim fakcie policję i rodziców chłopców. Opiekunowie czwórki z nich szybko zjawili się w szkole i za ich zgodą oraz na wyraźną prośbę, przeprowadzone zostało przez funkcjonariuszy orchowskiego posterunku badanie trzeźwości. Okazało się, że obaj gimnazjaliści znajdowali się pod nieznacznym wpływem alkoholu. Co bardziej szokujące zakazany trunek w postaci wina przyniósł szóstoklasista. On sam go nie pił, ale poczęstował za to kolegów. Chłopiec sprytnie ukrył go w termosie. Nie zmyliło to jednak czujnego nauczyciela.

„W zdarzeniu uczestniczyło 5 uczniów, dwóch gimnazjalistów i trzech uczniów klasy szóstej szkoły podstawowej. Zaraz po pierwszej lekcji przyprowadzono ich do gabinetu dyrektora z tymi termosami. Tak naprawdę wydawać by się mogło, że termosy nie powinny budzić żadnych podejrzeń, że chłopcy mają w nich herbatę. Dobrze się stało, że nauczyciel szybko zauważył ich dziwne zachowanie, bo dzięki temu nikomu nic się nie stało. Nigdy nie wiadomo przecież, co by się wydarzyło gdyby poszli na kolejne lekcje. Termosy z alkoholem przyniósł do szkoły uczeń klasy szóstej. Przyniósł je tak naprawdę kolegom, bo on sam tego nie pił. Pili tylko ci dwaj gimnazjaliści. Był to jednorazowy incydent, ale wezwaliśmy od razu rodziców, wezwaliśmy również policję. Rodzice zachowali się bardzo mądrze i rozsądnie, bardzo podobała mi się ich postawa, bo powiedzieli, że nie popuszczą i że dzieci mają zostać przebadane alkomatem. Notatki z tego zdarzenia zostały sporządzone, także wszystkie procedury zostały zachowane. Wszystko zostało szybko zażegnane i myślę, że będzie to również nauczka dla tych chłopców. W przyszłym tygodniu przeprowadzone mają zostać z uczniami kolejne pogadanki, choć do tej pory chociażby na lekcjach wychowawczych odbyło się ich już sporo na temat wszelkich używek i zagrożeń jakie za sobą niosą, ale chcemy żeby odbyły się kolejne pogadanki z udziałem policji. Chcemy, żeby uczniowie klas IV-VI i gimnazjum uczestniczyli w kolejnych spotkaniach na ten temat. Uczniowie, którzy brali udział w tym zdarzeniu zostaną oczywiście ukarani zgodnie ze statutem szkoły”- powiedziała nam dyrektor ZSP w Orchowie Elżbieta Gonicka.

Jak podkreśla dyrekcja placówki, była to pierwsza tego typu sytuacja w ich szkole. Na szczęście dzięki szybkiej reakcji ze strony szkoły, jak i odpowiedzialnej postawie rodziców sprawę udało się wyjaśnić zanim doszło do jakiegoś nieszczęścia. Zgodnie z obowiązującymi w takich sytuacjach procedurami, po przeprowadzeniu badania trzeźwości postąpiła również policja.

„Funkcjonariusz ustalił skąd małoletni mieli alkohol i przeprowadził z uczniami rozmowę profilaktyczno – ostrzegawczą w obecności dyrektora szkoły oraz rodziców dzieci. Zwrócił się również do rodziców, aby wzmogli opiekę i kontrolę nad dziećmi, aby w przyszłości wyeliminować podobne zachowania. Z informacji przekazanych przez szkołę wynikało, że zdarzenie miało charakter incydentalny. Sporządzoną dokumentację dotyczącą zdarzenia przekazano do Wydziału Rodzinnego i Nieletnich słupeckiego sądu celem oceny zaistniałej sytuacji” – wyjaśnia rzecznik prasowy z Komendy Powiatowej Policji w Słupcy, st. asp. Marlena Kukawka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *