Dziurawy budżet powiatu

6 grudnia, 2009

Jan DąbekLektura projektu budżetu Powiatu Słupeckiego na rok 2010 nie napawa, niestety, optymizmem. Kolejny rok panującej koalicji z Polskim Stronnictwem Ludowym na czele, będzie rokiem rosnącego zadłużenia, inwestycyjnego zastoju oraz bardzo niskiego wykorzystania środków pozabudżetowych, w tym środków unijnych.

Dochody budżetu ustalono w wysokości 51 378 699 zł, natomiast wydatki w wysokości 56 311 299 zł. Mamy więc deficyt budżetowy wynoszący 4 932 630 zł. Deficyt zostanie sfinansowany poprzez zaciągnięcie kredytu, który wraz ze środkami na sfinansowanie zobowiązań długoterminowych z poprzednich lat wyniesie ponad 6 mln. złotych. Spowoduje to wzrost już istniejącego zadłużenia, które na koniec roku ma wynieść 22 128 175 zł, co w stosunku do planowanych dochodów wynosi 43,1 % (jest to tzw. wskaźnik długu, który nie może przekroczyć 60%).Sądzę, że nie wszystkie dochody uda się zrealizować dotyczy to przede wszystkim wpływów podatkowych od osób fizycznych i prawnych.

Już przy opiniowaniu tegorocznego budżetu zwracałem uwagę, że te wpływy mogą być przeszacowane i tak się stało. Kolejna sprawa to plany inwestycyjne – a te nie dość, że bardzo ubogie, to jeszcze ich realizacja stoi pod dużym znakiem zapytania. Problem polega na tym, że prawie wszystkie inwestycje są w większości współfinansowane ze środków zewnętrznych, których na razie nie ma. Najbardziej cierpią na tym remonty dróg powiatowych.

Przykładowo – jeżeli nie znajdą się środki zewnętrzne, nie zostanie wyremontowana droga Wólka Orchowska – Orchowo oraz droga w Cieninie Kościelnym. Bez dotacji nie uda się również termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej Powiatu. Jest tylko jedna inwestycja, która z całą pewnością zostanie zrealizowana. Mam na myśli budowaną z bizantyjskim rozmachem nową Komendę Państwowej Straży Pożarnej. Nowa Komenda ,jak sądzę, ma przyćmić wszystko co kiedykolwiek zbudowano w Słupcy, ma również świadczyć o potędze partii rządzącej i jej liderów.

To, że Komenda zostanie oddana do użytku w roku wyborczym jest oczywiście zupełnym przypadkiem. Jedno mnie jeszcze interesuje – ile będzie kosztowało utrzymanie tego molocha? Jeszcze jedna uwaga dotycząca inwestycji. Tak się jakoś dziwnie składa, że wszystkie budżety tej kadencji Samorządu w zakresie inwestycji faworyzowały Słupcę.

Może w nadchodzącym roku wyborczym mieszkańcy reszty Powiatu wyciągną z tego faktu jakieś wnioski. Jeżeli chodzi o środki unijne, to pewne są te już przyznane na realizację projektów z Europejskiego Funduszu Społecznego i realizowane w szkołach ponadgimnazjalnych Powiatu. Są to jednak niewielkie pieniądze, na pewno zbyt małe, biorąc pod uwagę potrzeby. Wykorzystanie środków unijnych to kolejna słaba strona władz Powiatu w tej kadencji Samorządu. Wygląda na to, że ostatni rok rządów PSL-u będzie taki jak trzy minione tzn. obliczony na przetrwanie. Dla mieszkańców Powiatu Słupeckiego nie jest to dobra perspektywa.

  1. „Nowa Komenda ,jak sądzę, ma przyćmić wszystko co kiedykolwiek zbudowano w Słupcy, ma również świadczyć o potędze partii rządzącej i jej liderów” słuszne spostrzeżenie Pana Jana Dąbka…ten MOLOCH to jeden wielki WSTYD i wielka kasa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *