Emerytalna rewolucja

29 czerwca, 2016

O wymianie szefów placówek rządowych na naszym terenie mówiło się od dawna. Gdy w listopadzie Prawo i Sprawiedliwość przejęło pełnię władzy spodziewano się natychmiastowej wymiany na stanowiskach kierowniczych. Nic takiego nie nastąpiło. Przez pół roku zmieniono jedynie kierownika Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Teraz ta wymiana ma przyspieszyć. Związane to jest jednak z odejściem na emeryturę szefów placówek. W taki sposób dojdzie do wymiany w KRUS-ie, Urzędzie Skarbowym i Straży Pożarnej.

Zmiana w straży

Sławomir Kaczorkiewicz na czele słupeckiej straży stanął osiem lat temu. W tym czasie dosłużył się stopnia starszego brygadiera. Kilka dni temu złożył raport o odejście na emeryturę – Raport został przyjęty – mówi Kaczorkiewicz . Na emeryturę komendant przejdzie 29 czerwca. W jednostce planuje się uroczyste pożegnanie Kaczkorkiewicza. Być może wtedy odbędzie się również powołanie nowego komendanta. Na razie nie ma kandydata do zajęcia jego miejsca. Funkcjonariusze PSP Słupca spekulują, że z uwagi na brak kandydata obowiązki komendanta, być może będzie pełnił jego dotychczasowy zastępca, Bodgan Kowalski.

W komendzie wojewódzkiej nie chcą mówić o następcy słupeckiego komendanta. Decyzja ma zostać podjęta w ciągu najbliższych kilku, kilkunastu dni. Wydaje się jednak, że Prawo i Sprawiedliwość będzie kontynuowało swoją politykę obsadzania na stanowiskach komendantów w straży i policji ludzi nie związanych bezpośrednio z terenem. Jeżeli tak będzie i tym razem to, po ośmiu latach ponownie na tym stanowisku zobaczymy strażaka spoza Słupcy.

Po 27 latach

Ze swoim stanowiskiem (po niemal 27 latach) niedawno pożegnała się również kierownik słupeckiej placówki Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Bożena Dzwoniarska. Na swoim stanowisku przepracowała niemal 27 lat. Wcześniej była dyrektorem Miejskiego Domu Kultury. Dyrektor Oddziału Regionalnego KRUS w Poznaniu Adam Minkowski poinformował nas, że na mocy ustawy kierowników jednostek organizacyjnych KRUS powołuje i odwołuje Prezes Kasy.

– Powołanie jest równoznaczne z nawiązaniem stosunku pracy, a odwołanie z rozwiązaniem. Na tej podstawie, w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego 24 maja ze stanowiska Kierownika Placówki Terenowej w Słupcy odwołana została Bożena Dzwoniarska. Obecnie osobą zastępującą Kierownika Placówki jest Pani Agnieszka Kubicka – poinformował do nas dyrektor Minkowski z Poznania.

Oczywiście niemal natychmiast ruszyła karuzela nazwisk, które mogą objąć stanowisko w KRUS-ie. Część osób twierdzi, że będzie to nominacja polityczna. – PiS zaczyna robić porządki – napisał do naszej redakcji jeden z czytelników. Lokalni działacze partii, nic nie wiedzą o powołaniu kierownika w KRUS. – Skąd mamy wiedzieć? My nie podchodzimy do dzielenia stanowisk tak jak nasi poprzednicy – mówi Jan Dąbek szef powiatowych struktur.

Emerytura w Urzędzie Skarbowym

Okazuje się, że na emeryturę odchodzi także naczelnik Urzędu Skarbowego w Słupcy Helena Grzybowska. – 30 czerwca kończy swoją długoletnią pracę w administracji skarbowej i przechodzi na emeryturę – poinformowała nas Małgorzata Spychała-Szuszczyńska, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Poznaniu. Konkursy na naczelnika słupeckiego Urzędu Skarbowego były już ogłaszane przez Ministerstwo Finansów. Dwukrotnie jednak nie zostały one rozstrzygnięte. Nieoficjalnie wiemy, że w konkursach tych startowali urzędnicy pracujący aktualnie w słupeckiej „skarbówce”.

Dlaczego zatem konkursy nie przyniosły rozstrzygnięcia? – Nic nie wiem o braku rozstrzygnięcia wcześniej ogłaszanego konkursu na stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego w Słupcy. Takie konkursy przeprowadza komisja powoływana przez Ministra Finansów. Izba Skarbowa w Poznaniu w żaden sposób nie uczestniczy w procedurze konkursowej w związku z powyższym pytania w tym zakresie proszę kierować do Ministerstwa Finansów – mówi Małgorzata Spychała-Szuszczyńska, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Poznaniu. Z ministerstwa do tej pory odpowiedzi nie uzyskaliśmy. Nie wiadomo więc jaka tym razem będzie procedura przy powołaniu Naczelnika Urzędu Skarbowego. Czy będzie to konkurs, czy nowy naczelnik otrzyma nominację. – Dziś nie jest jeszcze znana osoba, która obejmie stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego w Słupcy – mówi rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Poznaniu.

Kto za komendanta Malinę?

Na łamach naszego tygodnika informowaliśmy już o rewelacjach portalu WRC z Wągrowca. Według dziennikarzy zastępca komendanta KPP w Wągrowcu ma objąć ster w słupeckiej komendzie. Jak na razie nikt nie chce potwierdzić informacji, że mł. insp. Maciej Kusz ma zastąpić na stanowisku komendanta KPP w Słupcy insp. Zbigniewa Malinę. Sprawy nikt nie chce komentować ani w słupeckiej komendzie, ani we Wągrowcu. – Wszelkie sprawy kadrowe należą do komendy wojewódzkiej. Na dzień dzisiejszy nic nie jest zatwierdzone, żadne decyzje personalne nie zostały podjęte. Na ten moment sprawy nie możemy komentować. W Komendzie Wojewódzkiej nie ma podpisanego w tej sprawie żadnego rozkazu – mówi mł. asp. Maciej Święcichowski z zespołu prasowego komendy wojewódzkiej. Nieoficjalnie udało się nam dowiedzieć, że zmiany w słupeckiej komendzie policji nastąpią jeszcze przed lipcowym Świętem Policji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *