Gmina Orchowo z wystawą historyczną w Muzeum Niepodległości w Warszawie

13 czerwca, 2022

Gmina Orchowo wspólnie z gminą Mogilno, Trzemeszno, Strzelno i Dąbrowa w minioną niedzielę (09.06) uroczyście otworzyła wystawę ,,Nasze Zrywy Powstańcze 1806 – 1918/19″ . w Muzeum Niepodległości w Warszawie.

Podczas wydarzenia odbył się m.in. koncert Orkiestry Dętej ze Strzelna, koncert chóru „HEMANTUS” z Mogilna, występ Zespołu Pieśni i Tańca „Strzecha” z Trzemeszna. Przewodniczenie całej uroczystości powierzono red. Stanisławowi Kaszyńskiemu, honorowemu obywatelowi Mogilna, wieloletniemu współpracownikowi „Gazety Pomorskiej”. Ważnym uzupełnieniem wystawy jest obszerny katalog, opracowany przez kilkunastoosobowy zespół pod kierownictwem Dariusza Jankowskiego – Zastępcy Burmistrza Trzemeszna, któremu wraz z Piotrem Marońskim z Muzeum w Warszawie powierzono funkcję kuratora ekspozycji.

Dzięki wyjątkowej życzliwości dyrektora Muzeum Niepodległości dr. Tadeusza Skoczka, wystawa czynna będzie do końca września, natomiast w okresie jesienno zimowym możliwa będzie do obejrzenia również kolejno na terenie każdej z wymienionych gmin.

Serdecznie dziękuję pani Magdalenie Kasprowicz – Inspektorowi ds. oświaty, kultury, sportu i organizacji pozarządowych oraz pani Magdalenie Pęczkowskiej – Dyrektorowi Biblioteki Publicznej Gminy Orchowo za zebranie i przygotowanie materiałów dokumentujących zrywy powstańcze mieszkańców naszej gminy.

Przedsięwzięcie to jest przykładem i owocem doskonałej współpracy pomiędzy sąsiednimi gminami – zarówno z województwa kujawsko – pomorskiego jak i z Wielkopolski. Poprzez wystawę upamiętniono lokalną historię gminy Orchowo i jej mieszkańców jak i mamy okazję przeżyć ciekawą i niepowtarzalną promocję w stolicy naszego kraju – przekazał Jacek Misztal, Wójt Gminy Orchowo.

Zdj. UG Orchowo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *