Gorączka i jej objawy u dzieci

3 lutego, 2011

Porady na zimowe dolegliwości
Podwyższona temperatura występuje bardzo często u dzieci i niemowląt. Jest to związane z kształtowaniem się układu immunologicznego. Najczęstsze choroby objawiające się gorączką to: odra, świnka, różyczka, ospa wietrzna, zapalenie opon mózgowych, bolesne ząbkowanie, zapalenie ucha środkowego, gorączka trzydniowa i inne stany zapalne.

Jeżeli temperatura mieści się w przedziale 37,5 – 38 C obniżamy ją bez pomocy środków farmakologicznych. Podajemy dużą ilość płynów, można pić herbaty ziołowe o działaniu napotnym i bakteriobójczym, z lipy, czarnego bzu lub malin. Można stosować chłodne okłady na kark, czoło i pachwiny lub chłodzącą kąpiel.

Powyżej 38 C gorączka powinna być leczona farmakologicznie. Można stosować też okłady i napoje ( jak opisane wyżej ). Należy przywrócić temperaturę do ok. 37 C. Jeśli wystąpi dodatkowo pocenie się oznacza to, że gorączka ustępuje. Dzieciom, które nie ukończyły 12-tego roku życia podaje się paracetamol lub ibuprofen. Obydwa preparaty występują w postaci czopków i zawiesin o przyjemnych aromatach. Dzieciom poniżej 12-tego roku życia nie podaje się kwasu acetylosalicylowego. U dorosłych można stosować ponadto naproxen i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Kiedy należy zasięgnąć porady lekarza:
– temperatura wyższa niż 40 C
– temperatura powyżej 38 C utrzymująca się dłużej niż 48 godzin
– kiedy występuje nagły wzrost temperatury z objawami drętwiejącej szyi, wymiotami, trudnością w oddychaniu, światłowstrętem
– gorączka utrzymująca się u małych dzieci i niemowląt, szczególnie poniżej 6 miesiąca życia.

Nie bagatelizujmy gorączki, dlatego że jest to sygnał organizmu o zachodzących w nim niekorzystnych zmianach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *