Grzeszczak znalazł pracę

23 lutego, 2016

Fundusz Rozwoju i Promocji Województwa Wielkopolskiego powołany przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego kilkanaście lat temu to nowe miejsce pracy słupeckiego polityka PSL Eugeniusza Grzeszczaka.

Były wicemarszałek sejmu rozpoczął pracę w miniony poniedziałek (15 lutego). W funduszu, którego misją jest rozwój i promowanie Województwa Wielkopolskiego jako regionu atrakcyjnego dla inwestorów i sprzyjającego aktywności gospodarczej, Grzeszczak będzie pełnił funkcje wiceprezesa.

Tym samym nie potwierdziły się kolejne spekulacje dotyczące przyszłości tego najbardziej znanego polityka w naszym regionie. Przypomnijmy, że wcześniej mówiło się, że Grzeszczak może wrócić na stanowisko starosty lub pracować w Autostradzie Wielkopolskiej, Urzędzie Marszałkowskim, czy nawet zostać prezesem słupeckiego MOSTOSTALU.

Choć w Urzędzie Marszałkowskim zarzekano się, że polityk PSL nie wyląduje w pracy u marszałka, to jednak ostatecznie dostał posadę w blisko powiązanym z Urzędem Marszałkowskim funduszu. Po wyborach parlamentarnych, które w okręgu konińsko-gnieźnieńskim zakończyły się klęską dla PSL, jego lider na tym terenie pozostawał bez pracy, choć formalnie nadal pobierał wynagrodzenie z sejmu. W tym czasie były poseł rzadko pokazywał się publicznie.

Nieoficjalnie wiemy, że leczył się i wypoczywał. Na początku lutego Eugeniusz Grzeszczak został powołany przez radę nadzorczą na stanowisko wiceprezesa Funduszu Rozwoju i Promocji Województwa Wielkopolskiego. Początkowo fundusz został wyposażony w kapitał w wysokości 3 000 000 zł, a jedynym akcjonariuszem spółki było Województwo Wielkopolskie.

W tej chwili to spółka akcyjna, której głównymi akcjonariuszami są: samorząd wielkopolski, Bank Gospodarstwa Krajowego i Bank Ochrony Środowiska. Obecnie kapitał FRiPWW SA wynosi 13 350 000 zł, co czyni wielkopolski fundusz, jednym z największych pod względem wielkości kapitału, funduszem poręczeniowym w Polsce.

Fundusz należy do sieci regionalnych funduszy poręczeniowych, działających na terenie większości województw w kraju. Fundusze te dysponują wielomilionowymi kapitałami, spełniając zadanie ułatwiania przedsiębiorcom dostępu do finansowania zewnętrznego. Na stronie internetowej instytucji przeczytaliśmy, że głównym zadaniem spółki jest świadczenie pomocy małym i średnim przedsiębiorstwom działającym na obszarze Wielkopolski w postaci udzielania poręczeń pożyczek, kredytów, leasingów i wadiów przetargowych, organizowania kursów i szkoleń, poradnictwa ekonomicznego, ułatwiania nawiązywania kontaktów z przedsiębiorcami spoza województwa w tym z uwzględnieniem przedsięwzięć w zakresie ochrony środowiska i ekologii regionu.

Pozostałe zadania to prowadzenie działań informacyjno-reklamowych dotyczących uwarunkowań gospodarczych województwa we wszelkich środkach masowego przekazu, organizowanie imprez informacyjnych o gospodarce województwa i uczestniczenie w imprezach organizowanych przez inne podmioty.

Czym ostatnio zajmował się fundusz? W internecie informacji na ten temat nie ma zbyt wiele. Dowiedzieliśmy się jednak, że składano rozliczne zapytania ofertowe, min. na: wykonanie i dostawę ulotek w ramach Inicjatywy Jeremie; wykonanie i dostawę gadżetów reklamowych z logotypami w ramach projektu Inicjatywa Jeremie; wykonanie kopert z logotypami w dwóch różnych rozmiarach w ramach projektu; wykonanie kalendarzy na 2016 r. – łącznie 800 szt.; pomiar, wykonanie i montaż szyby z folią antywłamaniową w Biurze Obsługi Klienta…

Praca w funduszu oczywiście nie wyklucza dalszej działalności politycznej. Za trzy lata kolejne wybory. Tym razem będą to wybory samorządowe. Ze środowiska ludowców słychać głosy, że PSL ma się mocno zmobilizować, żeby utrzymać swoja władzę w wielu gminach powiatu słupeckiego. Jaka będzie w tym rola Eugeniusza Grzeszczaka? Przekonamy się pewnie już niebawem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *